Powrót

Ku przestrodze: Nieodpowiedzialne zachowania kierowcy i rowerzysty na przejeździe w Nowym Targu

Stopklatka z filmu, samochód jedzie przez przejazd mimo opuszczających się rogatek i działającej sygnalizacji ostrzegawczej.

Na sygnalizatorze drogowym nadawane było czerwone światło. Kierujący zignorowali znaki i wjechali na przejazd podczas zamykania rogatek. Tylko cudem uniknęli zderzenia z pociągiem, który zbliżał się do skrzyżowania. Takie zachowania są skrajnie nieodpowiedzialne, mogą prowadzić do tragedii. Lekceważenie przepisów i zasad bezpieczeństwa, to prowokowanie śmierci.

Ku przestrodze udostępniamy nagranie:

W kampanii „Bezpieczny przejazd”,  PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. nieustannie apelują dokierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na przejazdach:

Pamiętaj, że sygnalizator z migającymi światłami zakazuje wjazdu na przejazd!
Zaczekaj, aż zgaśnie czerwone światło sygnalizatora! Otwierające się rogatki mogą ponownie się zamknąć, gdy kolejny pociąg najedzie na czujnik.
Nie wjeżdżaj na przejazd, jeśli nie ma możliwości kontynuowania jazdy!
Wyłam rogatkę w przypadku utknięcia na przejeździe!
Poczekaj, aż pociąg odjedzie na bezpieczną odległość!
Upewnij się, czy po innym torze nie nadjeżdża kolejny pociąg!
Zawsze pamiętaj o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności!

Pociąg ma zawsze pierwszeństwo. Przed każdym przejazdem, nawet tym z rogatkami, należy zwolnić lub zatrzymać się i upewnić, że nie nadjeżdża pociąg!

Dodatkowo przypominamy, że wszystkie przejazdy kolejowo-drogowe w Polsce, dla bezpieczeństwa zostały oznakowane „żółtą naklejką”, ratującą życie.