Powrót

Bezpieczne ferie zimowe

Dwoje dzieci z nartami opartych o bagażnik samochodu

Polskie góry i miasteczka w okresie ferii zimowych nabierają magicznego blasku. Wszędzie panuje atmosfera radosnej beztroski, a narciarze, łyżwiarze i miłośnicy zimowych spacerów zapełniają malownicze szlaki. Jednakże zanim wszyscy rozpoczną swoje przygody, powinni pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, tych na stokach i szlakach górskich oraz również na przejazdach kolejowo-drogowych.

Każdego roku na przejazdach zdarzają się tragiczne wypadki. W celu zapobiegania takim sytuacjom, ważne jest, aby podróżujący, zarówno miejscowi, jak i turyści, byli świadomi zagrożeń i przestrzegali przepisów.

Po pierwsze: zawsze trzeba przestrzegać sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej na przejazdach. Czerwone migające światło i sygnał dźwiękowy wskazują na zbliżający się pociąg, a każde zignorowanie tych sygnałów może prowadzić do katastrofalnych skutków. Nie należy również wymijać półrogatek czy taranować rogatek.

Po drugie: należy zachować szczególną ostrożność przy niesprzyjających warunkach zimowych. Ośnieżone bądź oblodzone drogi mogą utrudnić hamowanie pojazdów, co zwiększa ryzyko wypadków na przejazdach. Niezależnie od tego, czy podróżujesz samochodem, rowerem, czy pieszo – zawsze trzeba być przygotowanym na trudne warunki atmosferyczne.

Po trzecie: w razie niebezpiecznej sytuacji warto wiedzieć o Żółtej Naklejce PLK. To niewielkie „narzędzie”, które pozwala na wstrzymanie ruchu kolejowego na danym przejeździe kolejowo-drogowym bądź też poinformowanie służb technicznych o istniejącym zagrożeniu dla zdrowia lub życia np. w postaci uszkodzonej rogatki bądź przeszkody na torach.

Aby zwiększyć świadomość dotyczącą bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, w trakcie ferii zimowych Ambasadorzy Bezpieczeństwa organizują liczne akcje prewencyjne. Uczestnicy ruchu drogowego dostają ulotki oraz są edukowani o bezpieczeństwie podczas przekraczania przejazdów. Kierowcy nie stosujący się do przepisów mogą spodziewać się w wysokich mandatów.

Ferie zimowe w Polsce to czas nie tylko beztroskich zabaw, ale również zwiększonej odpowiedzialności za siebie i innych. Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych powinno być priorytetem dla każdego podróżującego. Działania edukacyjne, kampanie społeczne i wzmożone kontrole służb bezpieczeństwa mogą skutecznie przeciwdziałać tragicznym wypadkom i sprawić, że zimowy odpoczynek będzie czasem pełnym radości, bezpiecznych przygód i niezapomnianych chwil.