Powrót

Bezpieczeństwo zimą – o czym należy pamiętać jako pieszy lub rowerzysta?

Przewrócony rower na środku śliskiej drogi w lesie

W zeszłym tygodniu podaliśmy 10 przykazań bezpiecznego kierowcy, dziś chcemy przybliżyć jak powinien zachować się pieszy oraz rowerzysta.

Dla pieszych:

1. Odpowiedni strój i obuwie:

Wybieraj ciepłą odzież i obuwie z antypoślizgową podeszwą. Noś odblaski które zwiększą widoczność. Pamiętaj, od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. [1]

2. Bezpieczne trasy:

Wybieraj trasy, które są regularnie odśnieżane i posypane solą lub piaskiem. Unikaj skrótów przez obszary niezabezpieczone przed oblodzeniem oraz wystrzegaj się tzw. dzikich przejść kolejowych. W miarę możliwości korzystaj z oświetlonych chodników. W przypadku gdy jest taka możliwość przejdź na drugą oświetloną stronę, nawet jakbyś miał nadłożyć drogi. Natomiast w przypadku gdy chodnik jest niedostępny, w ostateczności, maszeruj poboczem z przeciwnej strony do ruchu drogowego.

3. Ostrożność na przejściach dla pieszych:

Oceniaj odległość i prędkość nadjeżdżających pojazdów przed wejściem na przejście dla pieszych. Zaczekaj na sygnał świetlny oraz upewnij się, że kierowcy Cię zauważyli. Masz pierwszeństwo na przejściach drogowych ale zawsze trzeba się rozejrzeć!

Przekraczanie linii kolejowych to zupełnie inna sytuacja. Legalnie i bezpiecznie jest tylko na oznakowanych przejściach i przejazdach. Jeśli oznakowane przejście przez tory ma sygnalizację świetlną, pamiętaj że migające czerwone światło, nawet gdy nie ma pociągu, oznacza STÓJ! Pokonując przejścia i przejazdy w miejscach gdzie nie ma świateł sygnalizacyjnych zachowaj szczególną ostrożność podczas przekraczania torów.

4. Unikaj rozpraszaczy:

Zwracaj uwagę na otoczenie i unikaj korzystania z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez drogę lub linie kolejową, wyjmij z uszu słuchawki, nie czytaj!

Dla rowerzystów:

1. Przygotowanie roweru i cyklisty:

Ubieraj się ciepło i noś kask ochronny. Upewnij się, że opony rowerowe są odpowiednio napompowane. Wybieraj odzież z elementami odblaskowymi – w zimowych warunkach widoczność może być ograniczona. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy rowerzysta ma obowiązek mieć zamontowane co najmniej dwa światła: z przodu białe lub żółte, a z tyłu czerwone. Do dodatkowego zalecanego wyposażenia roweru można dodać: z przodu w światło odblaskowe barwy białej, na kołach światła odblaskowe barwy żółtej – przynajmniej po jednym na koło oraz na pedałach również – odblaskowe barwy żółtej. [2]

2. Unikaj oblodzenia:

Jeśli jest oblodzenie, unikaj jazdy na rowerze, szczególnie na nieodśnieżonych odcinkach dróg.

3. Zachowanie szczególnej ostrożności na skrzyżowaniach:

Zmniejsz prędkość i dobrze się rozglądaj, zwłaszcza na skrzyżowaniach. Upewnij się, że kierowcy zauważyli cię, zanim zdecydujesz się skręcić.

4. Przejazd zgodnie z zasadami ruchu:

Przestrzegaj znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej. Zachowuj się jak kierowca pojazdu, korzystając z odpowiednich pasów ruchu.

Dla wszystkich:

Poszerzaj swoją wiedzę na temat przepisów drogowych i zasad przekraczania linii kolejowych:

Wiedza na temat przepisów drogowych to kluczowy element bezpiecznej jazdy. Poszerzaj swoją wiedzę na bieżąco, uczestnicząc w życiu profilu kampanii „Bezpieczny Przejazd” w serwisach Facebook https://www.facebook.com/bezpieczny.przejazd/ oraz Instagram https://www.instagram.com/bezpieczny_przejazd/ gdzie moderatorzy profilu szczególną uwagę zwracają na zasady bezpieczeństwa drogowego w kontekście przekraczania linii kolejowych.

[1] Nowelizacja do Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. (Dz.U.2023.0.1047) Prawo o ruchu drogowym art. 11 p. 4a. - lexlege.pl/prawo-o-ruchu-drogowym/art-11/

[2] policja.pl/pol/aktualnosci/189204,Obowiazkowe-wyposazenie-roweru.html