Powrót

Nowa stacja Warszawa Zachodnia inspiruje!

Przed przystąpieniem do pracy twórczej uczestnicy warsztatów zostali oprowadzeni przez pracownika PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. po modernizowanej stacji. Szczegółowe informacje na temat funkcjonowania kolei pozwoliły młodym artystom zrozumieć złożoność systemu, na który składają się nie tylko tory i szyny. To również wiele innych elementów, takich jak trakcja elektryczna, systemy sterowania ruchem kolejowym, pozwalające na bezpieczną i komfortową podróż pociągiem.

Designerska bryła nowej stacji uruchomiła procesy twórcze, które są widoczne w kilkunastu pracach przygotowanych w różnych technikach. Ze względu na ograniczenia czasowe warsztatów, realizowane dzieła będą finalnie zakończone w kolejnych dniach. Nawet jednak na tym etapie możemy podziwiać wyobraźnię i pomysłowość twórców. Z całą pewnością wystawa gotowych już prac zainspirowanych stacją Warszawa Zachodnia będzie ciekawym wydarzeniem i prawdziwą przyjemnością dla koneserów sztuki.

Skala realizowanej inwestycji o wartości ok. 2 mld zł netto zasługuje na artystyczną oprawę.

Po przebudowie stacja Warszawa Zachodnia zapewni oczekiwany komfort podróży. Wszystkie perony będą zadaszone. Ruchome schody, windy, system dynamicznej informacji oraz szerokie przejścia ułatwią dostęp do pociągów. Łatwiejsze będzie łączenie podróży koleją z komunikacją miejską. Bezpieczne zarządzanie ruchem kolejowym zapewnią nowoczesne urządzenia i systemy komputerowe. Sprawniejsze będą przejazdy aglomeracyjne i dalekobieżne. Kompleksowo przebudowanych zostanie około 30 km torów, 130 rozjazdów i sieć trakcyjna.

Projekt ubiega się o dofinansowanie przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


Wersja filmu z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i niedowidzących pod linkiem: https://youtu.be/spgoN8OS2Pg