Powrót

Grupa Kapitałowa Polskie Linie Kolejowe S. A.

Pod naszą opieką znajduje się osiemnaście i pół tysiąca kilometrów linii kolejowych. To do nas należy utrzymanie i modernizacja blisko 40 tys. rozjazdów, 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych, a także 25 tys. obiektów inżynieryjnych, w tym 6 tys. mostów i wiaduktów, prawie 6 tys. budynków posterunkowych oraz 14,5 tys. innych budowli technicznych, takich jak perony, wiaty czy ekrany akustyczne.

A to jeszcze nie koniec. Aby podróżowanie po Polsce było coraz szybsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze, realizujemy największy program inwestycyjny w historii, z którego ponad 70 mld złotych przeznaczane jest na ponad 220 projektów Krajowego Programu Kolejowego. W naszej pracy każdy detal ma znaczenie, dlatego zatrudniamy 39 tys. niezwykle doświadczonych specjalistów, którzy przez 365 dni w roku, 24 godziny na dobę, sprawnie zarządzają ruchem ponad 7,5 tys. pociągów poruszających się codziennie po zarządzanych przez nas torach, dbając o bezpieczeństwo pasażerów i uczestników ruchu drogowego oraz terminowy transport towarów na terenie całego kraju.

Nieustannie poprawiamy stan infrastruktury dzięki nowym inwestycjom. Wymieniamy nawierzchnię na przejazdach, instalujemy nowe i dodatkowe sygnalizatory, jasne energooszczędne oświetlenie ułatwiające podróż oraz monitoring rejestrujący sytuacje na styku kolei i drogi. Zmodernizowane w ten sposób przejazdy kolejowo-drogowe poprawiają komunikację w obrębie tych skrzyżowań, a nasza kampania społeczna Bezpieczny Przejazd - „Szlaban na ryzyko!” zwiększa świadomość społeczną na temat bezpieczeństwa.

Nasze linie udostępniamy ponad stu przewoźnikom pasażerskim i towarowym, dbając o to aby otrzymywali szybkie oraz rzetelne informacje o ruchu pociągów. Część prac utrzymaniowo-naprawczych, remontowych oraz nowych inwestycji realizujemy, korzystając z czterech spółek zależnych, wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.