Powrót

ERTMS – tysiące kilometrów bezpiecznych podróży koleją. Część 3

Kolej jest wygodnym, ekologicznym oraz najbezpieczniejszym zbiorowym środkiem transportu. Każdego dnia realizujemy kolejowe inwestycje, które sprawiają, że podróże po Polsce stają się bardziej komfortowe. Inwestycje przekładają się na konkretne korzyści – lepsze podróże w aglomeracjach i między regionami. Pasażerowie zyskują przejazdy z wygodnych, zmodernizowanych, dostępnych dla wszystkich stacji i przystanków, które stanowią ważne węzły przesiadkowe, ułatwiające komunikację.

Aby wykorzystać potencjał kolei jeszcze bardziej, na blisko 1000 km zmodernizowanych linii kolejowych wdrażamy nowoczesne technologie – takie jak ERTMS, czyli Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym.

Nowoczesny system ERTMS zabudowywany jest na najważniejszych liniach i korytarzach transportowych w Polsce. W ramach jednego z realizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. projektu „Zabudowa ERTMS/ETCS na liniach sieci bazowej TEN-T” system jest wdrażany na prawie 1000 km linii kolejowych obejmujących międzynarodowe korytarze transportowe, przebiegające przez całą Polskę – E20 od Kunowic przez Poznań, Warszawę do Terespola, E30 od Zgorzelca do Węglińca oraz z Krakowa do Rzeszowa i E59 z Poznania do Wrocławia.

Jesteście ciekawi, czym dokładnie jest ERTMS i jak działa? Zapraszamy do obejrzenia materiału!