Powrót

ERTMS – kolej komfortowych i szybkich podróży

Dzięki realizacji inwestycji, które obejmują 9000 km linii kolejowych, można bezpiecznie i wygodnie dojechać pociągami nie tylko do pracy czy szkoły, ale także w wiele atrakcyjnych turystycznie miejsc w Polsce. Dodatkowo na blisko 1000 km zmodernizowanych linii kolejowych wdrażane są także nowoczesne technologie – takie jak ERTMS, czyli Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym, który umożliwia wykorzystanie potencjału kolei w jeszcze lepszy sposób.

Kolej to komfort i bezpieczeństwo. W czasie podróży pasażerowie zyskują czas dla siebie. W pociągu można obejrzeć film, poczytać, a w czasie rodzinnych przejazdów pograć z dziećmi w gry, czy po prostu odpocząć. Nie martwiąc się o korki i miejsce na zatłoczonych parkingach. Kolej to dobry i bezpieczny wybór, zarówno na codzienne podróże, jak i wyjazdy urlopowe.

Kolej jest najbezpieczniejszym zbiorowym środkiem transportu. Dodatkowo wsparcie pracy maszynistów zapewni Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym. Nowoczesny system ERTMS zabudowywany jest na najważniejszych liniach i korytarzach transportowych w Polsce. W ramach jednego z realizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. projektu „Zabudowa ERTMS/ETCS na liniach sieci bazowej TEN-T” system jest wdrażany na prawie 1000 km linii kolejowych obejmujących międzynarodowe korytarze transportowe, przebiegające przez całą Polskę – E20 od Kunowic przez Poznań, Warszawę do Terespola, E30 od Zgorzelca do Węglińca oraz z Krakowa do Rzeszowa i E59 z Poznania do Wrocławia.