Powrót

Wypadki psują rozkład

Przechodzenie przez tory w miejscach niedozwolonych tylko w pierwszej połowie 2012 r. na terenie Polski doprowadziło do blisko 200 wypadków. Tragedie spowodowały opóźnienia setek pociągów. W województwie pomorskim w 2012 r. były 24 wypadki. Kilkadziesiąt pociągów z setkami podróżnych, przez nieostrożność pieszych wchodzących na tory poza przejściami i przejazdami, z opóźnieniem dotarło do celu. Na modernizowanej linii, gdy pociągi kursują tylko po jednym torze, a na drugim trwają prace, wypadek powoduje całkowitą przerwę w ruchu.
Straż Ochrony Kolei w ramach akcji PKP Polskich Linii Kolejowych „Zero tolerancji dla przechodzenia przez tory w miejscach niedozwolonych” nasiliła działania terenowe. Po wrześniowych spotkaniach edukacyjnych w szkołach, w październiku są pouczenia, rozmowy, ostrzeżenia i mandaty w terenie. 25 października patrol SOK, wyposażony w mobilne centrum monitorowania, pilnował właściwych zachowań pieszych m.in. na odcinku Gdynia Główna – Gdynia Chylonia.
Współpracując z Policją, SOK w ramach edukacji i prewencji stara się poprawić kulturę zachowania na i wokół linii kolejowych. Zasady zachowania na drogach i torach kolejowych są te same. Przechodzić wolno tylko w wyznaczonych miejscach – zaznacza Joanna Skrent z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku.
Przedstawiciele Zakładu Linii Kolejowych w Gdańsku, Straży Ochrony Kolei oraz Policji przedstawili na konferencji prasowej 25 października w Gdańsku przesłanie i cele akcji „Zero tolerancji dla przechodzenia przez tory w miejscach niedozwolonych”. Prezentowany był również, wyposażony w kilkanaście kamer, pojazd - mobilne centrum monitoringu, którym dysponuje SOK.
Spotkanie gdańskie kończyło cykl dziewięciu konferencji w dużych miastach polski. Towarzyszyły one październikowym zadaniom prewencyjnym SOK wzdłuż linii kolejowych, wiaduktów i mostów w ramach akcji „Zero tolerancji dla przechodzenia przez tory w miejscach niedozwolonych”. Działania są rozszerzeniem kampanii społecznej PLK, Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj! www.bezpieczny-przejazd.pl


informacje dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tel. + 48 22 473 30 02
m.siemieniec@plk-sa.pl