Powrót

W Oleśnicy kolejarze przypominali dzieciom o bezpieczeństwie na przejazdach

Grupa dzieci zwrócona w stronę prowadzącej prelekcję nt. Bezpiecznego przejazdu. Prowadząca trzyma #ŻółtąNaklejkęPLK. Wyświetlony jest obrazek z naklejką. Fot. M. Pabiańska

W kwietniu br. uczniowie klas 4-6 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Oleśnicy uczestniczyli w działaniach nt. bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Cel spotkania to podniesienie świadomości dzieci w zakresie bezpiecznego korzystania z kolei oraz zachowania na terenach kolejowych. Ambasadorka Bezpieczeństwa – koordynatorka kampanii „Bezpieczny Przejazd” w atrakcyjnej formie – przez warsztaty, animacje i quizy wskazywała na właściwe zachowania i skutki nieuwagi oraz brawury. Dzieci poznały znaki i zasady bezpiecznego pokonywania torów. Będą umiały wykorzystać informacje oraz oznakowanie #ŻółtaNaklejkaPLK.

„Bezpieczny Przejazd” na Dolnym Śląsku

Na Dolnym Śląsku w 2023 r. odbyło się ponad 300 akcji ulotkowych na przejazdach kolejowo- drogowych oraz spotkań w szkołach, przedszkolach i innych placówkach. W 2024 r. PLK SA kontynuują działania dla uczniów szkół podstawowych. Jeszcze w kwietniu odbędą się spotkania m.in. dla przedszkolaków we Wrocławiu.

Celem kampanii „Bezpieczny Przejazd” jest podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z nieostrożności na przejazdach i terenach kolejowych oraz ograniczanie liczby zdarzeń. Kampania adresowana jest do różnych grup wiekowych, społecznych i zawodowych. Szczególną rolę pełnią informacje na żółtej naklejce.

#ŻółtaNaklejkaPLK znajduje się na każdym przejeździe i ma trzy ważne numery:

  • indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa jego położenie,
  • numer alarmowy 112 – do wykorzystania w razie zagrożenia życia lub zdrowia,
  • numer do służb technicznych PLK SA – do wykorzystania w razie awarii urządzeń na przejeździe lub innych nieprawidłowości, które nie zagrażają życiu.

Przejazdy kolejowo-drogowe na terenie woj. dolnośląskiego

Na Dolnym Śląsku jest prawie 1000 przejazdów. W ubiegłym roku odnotowano 20 wypadków i kolizji, w których zginęło 5 osób. 99% wypadków na przejazdach wynika z nieuwagi bądź brawury uczestników ruchu drogowego, głównie kierowców lekceważących znaki STOP, przejeżdżających pod zamykającymi się szlabanami, bądź omijających półrogatki.
 

Logo kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd

Więcej informacji na temat kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” oraz realizowanych w jej ramach działań można znaleźć na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl

Kontakt dla mediów:
Magdalena Janus
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 571 370 229