Powrót

Pociągi zatrzymają się w Mirkowie między Wrocławiem a Oleśnicą

Pociąg KD przy peronie na stacji Wrocław Główny relacji Wrocław - Milicz. Fot. Rafał Sterczyński

Mieszkańcy Mirkowa zyskają dostęp do kolei na linii do Wrocławia i w kierunku Oleśnicy (linia nr 143). Nowy przystanek będzie między stacjami Wrocław Psie Pole i Długołęka przy ulicy Kiełczowskiej. Dojazd z Wrocławia Głównego do Mirkowa będzie poniżej 25 min. Obecnie w tym czasie dojeżdżamy pociągiem ze stolicy Dolnego Śląska do Długołęki – pierwszej stacji za lokalizacją nowego przystanku. Codziennie przez Mirków przejeżdża 60 pociągów regionalnych.

Na stacji Mirków wybudowane zostaną dwa perony. Przewidziano oświetlenie, które zapewni wygodne podróże po zmroku. Na peronach staną wiaty i ławki. Będzie oznakowanie i gabloty z rozkładami jazdy. Dojście do peronu zostanie zaprojektowane z myślą o potrzebach osób mających ograniczone możliwości poruszania się - planowane są pochylnie od pobliskiego przejazdu. Prace na przystanku Mirków obejmą również przejazd kolejowo-drogowy oraz niezbędny zakres przebudowy sieci trakcyjnej i odwodnienie.

Wartość zadania, realizowanego w trybie projektuj i buduj to blisko 4,8 mln zł netto. Z nowego przystanku pasażerowie będą mogli skorzystać na koniec 2023 roku. Wykonawcą inwestycji jest INFRAKOL Sp. z o.o. Sp. k.

Na Dolnym Śląsku z rządowego Programu Przystankowego, poza Mirowem, już podpisano umowy na budowę przystanków: Szklarska Poręba Średnia, Świdnica Zawiszów, Legnickie Pole, Boguszów-Gorce Dzikowiec. Przewidziane jest podpisanie umów na budowę przystanku w Oławie i przebudowę peronu w Ścinawie.

Rządowy Program dla zwiększenia dostępności komunikacyjnej

W maju 2021 r. przyjęto uchwałę w sprawie ustanowienia „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, przedłożoną przez Ministra Infrastruktury.

Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki są wykorzystywane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182.

Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 694 480 239