Powrót

Pociągi pasażerskie wróciły na trasę Zawadzkie - Fosowskie – Opole

Pociągi pasażerskie, które 18 sierpnia br. rozpoczęły regularne kursy, dzięki rewitalizacji zleconej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A, mogą jeździć po linii dostosowanej do prędkości 140 km/h. Ponad dwukrotnie zwiększenie prędkości pociągów jest możliwe m.in. dzięki nowej sieci trakcji elektrycznej oraz zakończonej przebudowie urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Rewitalizacja trasy poprawiła także obsługę podróżnych. Na wszystkich 4 stacjach Opole Gł., Chrząstowice, Ozimek, Fosowskie i 4 przystankach Suchy Bór, Dębska Kuźnia, Krasiejów, Staniszcze Małe, przebudowane zostały perony. 

Nowe obiekty są wyższe od poprzednich i znacznie ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowano na nich nowe oświetlenie oraz ujednolicono elementy małej architektury: wiaty i ławki. Perony zyskały nową funkcjonalną nawierzchnię z kostki brukowej, z zaznaczonym pasem bezpieczeństwa, sygnalizującym osobom niedowidzącym bliskość krawędzi.

Orientację na poszczególnych przystankach i stacjach ułatwia spójny system oznakowania i tablice informacyjne. Dla osób z ograniczoną możliwością poruszania wygodniejszy dostęp do peronów zapewniają pochylnie. 

Obecnie na trasie kursuje 9 par pociągów Przewozów Regionalnych. Czas przejazdu z Opola do stacji Fosowskie wynosi poniżej 40 minut.

Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tel. + 48 662 114 900
e-mail: rzecznik@plk-sa.pl