Powrót

Pociąg do historii. Z torów do szkół i muzeum

Zdjęcie do informacji prasowej - odśnieżarka torów

Kształcić kadry

Zespół Szkół Ekologiczno – Transportowych w Gdyni otrzyma od PLK urządzenia sterowania ruchem kolejowym. We wrześniu trafi do placówki przekaźnik wtykowy, przekaźniki prądu stałego, zestaw elektroniczny, napęd zwrotnicowy, ława nastawnicza z dźwigami i zamkami, aparat blokady stacyjnej z 12 blokami i zamkami oraz skrzynia zależności kluczowa ścienna. Te specjalistyczne elementy pozwolą szkole lepiej przygotować do zawodu uczniów kolejowych kierunków.

Historia i edukacja 

Zarządca infrastruktury przekazał również szyny dla Fundacji na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert” w Gminie Orzysz. Do Fundacji dostarczono już 600 metrów szyn. Zostaną one wykorzystane do stworzenia gry edukacyjnej w Ośrodku Szkolenia fundacji w Orzyszu z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przekazane szyny połączą łącznie 100 punktów, które będą przypisane do 100 dat z historii Polski. Cała instalacja otoczy budowany właśnie pomnik ppor. Stanisława Grabowskiego "Wiarusa", żołnierza niezłomnego. Młodzież odwiedzająca Ośrodek Szkolenia zapozna się z życiorysem podporucznika, jak również będzie mogła wziąć udział w grze edukacyjnej poszukując 100 dat z historii Polski.

Stowarzyszenie Miłośników Kolei bogatsze o nowe eksponaty

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej otrzymało od PLK odśnieżarkę torów OMW-3A. Pojazd będzie atrakcją wystaw i pretekstem do edukacji z historii techniki. To kolejna darowizna PLK dla stowarzyszenia. W maju b.r. otrzymało ono dwa wózki motorowe typu WM-10, czyli popularne drezyny. Wcześniej przekazane zostały także wagony, które obecnie  pełnią rolę magazynu i warsztatu, są też udostępniane zwiedzającym. Stowarzyszenie posiada wiele starych przyrządów, mundurów, zdjęć oraz książek i instrukcji związanych z utrzymaniem i funkcjonowaniem kolei.

Kontakt dla mediów:
Magdalena Janus
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
571 370 229