Powrót

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w sprawie postępowania z podkładami

Zdjęcie do informacji prasowej - tablica z logiem PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przestrzegają zasad postępowania z podkładami zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą o odpadach. Podkłady są wykorzystywane tylko jako element toru. Jeśli stają się odpadem, PLK przekazują je wyłącznie do uprawnionych podmiotów posiadających specjalne zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów. 

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem (ustawa o odpadach) wykonawcy prac na torach są wytwórcami odpadów i  odpowiadają za dalsze postępowanie z podkładami. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w umowach zobowiązują wykonawców do prowadzenia i udostępniania dokumentów dotyczących właściwego postępowania z podkładami. Ustawodawca przewidział, że odpowiedzialność za zagospodarowanie odpadów wytworzonych w ramach usług spoczywa na wykonawcy robót.

W świetle obowiązujących przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach (tj. Dz.U.2018, poz. 21) zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. 32 wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw jest podmiot, który świadczy usługę, chyba że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wymagają i określają w dokumentach przetargowych, aby zamawiane usługi były wykonane sprawnie, rzetelnie i zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. 

Spółka nie odpowiada za wtórny obrót podkładów i zdecydowanie popiera wszystkie działania ograniczające i zwalczające nieodpowiedzialną sprzedaż podkładów.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wdrożyły od 2014 roku Instrukcję gospodarki odpadami (Is-1), która określa zasady postępowania z odpadami  przez jednostki organizacyjne spółki oraz wykonawców, którym udzielono zamówienia na dostawy, usługi lub roboty budowlane. Wykonawca jest obowiązany do postępowania z odpadami wytworzonymi przez siebie podczas  realizacji zamówienia zgodnie z posiadanymi decyzjami administracyjnymi, obowiązującymi przepisami prawa oraz Instrukcją Is-1. Niniejsza instrukcja jest opublikowana na stronie www.plk-sa.pl: https://www.plk-sa.pl/dla-klientow-i-kontrahentow/ochrona-srodowiska/

Instrukcja oraz zapisy umów z wykonawcami doprecyzowują obowiązki wykonawcy w zakresie wytwarzania i dalszego zagospodarowania odpadów, w tym także odpadów w postaci zużytych podkładów kolejowych i innych odpadów z budowy. 

  • Dla projektów inwestycyjnych, gdzie jest ustanowiony Inżynier kontraktu,  Wykonawca jest obowiązany do przekazywania raportów w zakresie gospodarki odpadami.
  • Zużyte drewniane podkłady kolejowe zarówno wytwarzane przez jednostki organizacyjne Spółki jak i wytwarzane przez Wykonawców mogą być przekazywane wyłącznie uprawnionym podmiotom, które posiadają zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie odpadów.
  • Każdy posiadacz odpadów, w tym wytwórca (a zatem wykonawca robót budowlanych), zgodnie przepisami prawa jest obowiązany do prowadzenia dokumentacji ewidencji odpadów i sporządzania odpowiednich sprawozdań, które przedkłada do marszałka województwa.
  • PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. popierają działania mające na celu wprowadzenie kontroli w przedsiębiorstwach, które zajmują się zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów. Wprowadzone w ostatnim czasie zmiany do ustawy o odpadach przyczynią się do weryfikacji przez organy ochrony środowiska (w tym WIOŚ) sposobu prowadzenia działalności w zakresie zbierania i przetwarzania odpadów.