Powrót

Nowoczesna profilarka dla ZRK-DOM zapewni sprawne prace na torach i rozjazdach

Nowa maszyna do prac na torach PLK SA fot. Magdalena Janus (1)

Zakupiona dla Zakładu Robót Komunikacyjnych – Dom w Poznaniu Sp. z o.o. nowa profilarka dystrybuująca Plasser Balast Express L z trzema transporterami materiałów sypkich MFS-120 S.C. pozwoli na szybsze wykonywanie prac, co ma znaczenie m.in. dla sprawnego kursowania pociągów.

Inwestowanie w rozwój, nowe technologie oraz zakupy najnowocześniejszych sprzętów przez zarządcę linii kolejowych są niezwykle istotne dla sprawnej i szybkiej realizacji prac. Pasażerom umożliwiają wygodne i punktualne podróże, a przewoźnikom towarowym płynny przewóz ładunków koleją – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Profilarka dystrybuująca profiluje tor, zbiera nadmiar tłucznia oraz uzupełnia go w torach i rozjazdach, jeśli jest taka konieczność. Wyposażona jest w pług centralny oraz pługi boczne, dwa zespoły szczotek oraz szczotki obrotowe do czyszczenia przytwierdzeń torów i rozjazdów. Profilarka jest dwuczłonowa i współpracuje z zakupionymi z transporterami MFS-120 S.C. (maksymalnie z trzema), które wpinane są pomiędzy człony maszyny. Nowa maszyna jest wyposażona w zasobnik tłucznia o pojemności 15 m. sześć. Wydajność profilowania toru wynosi ok. 3200 metrów na godzinę. Wyposażona jest w system zbierania deszczówki z dachu maszyny, zapewniając wodę systemowi zraszania tłucznia i eliminując pylenie w trakcie pracy. Została zaprojektowana do współpracy z wysokowydajnymi podbijarkami. Nowa maszyna umożliwi najwyższą jakość pracy w torach i rozjazdach dzięki technologii właściwego pozycjonowania zespołów roboczych.

Konsekwentnie inwestujemy w parki maszynowe PLK SA oraz spółek zależnych. Nowoczesny sprzęt zapewnia właściwe utrzymanie infrastruktury kolejowej, co jest niezwykle istotne podczas realizacji największego od lat programu modernizacji polskich kolei, zgodnie z wymogami ochrony środowiska. Zakup specjalistycznych maszyn to także inwestycja w bezpieczeństwo – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Zakup profilarki był możliwy dzięki dokapitalizowaniu spółki zależnej przez PLK SA Koszt nowej maszyny wynosi ok. 50 mln zł netto.

Zakład Robót Komunikacyjnych – DOM w Poznaniu sp. z o.o. posiada wieloletnie doświadczenie w budowie i utrzymaniu infrastruktury kolejowej, w tym m.in. linii i stacji kolejowych, obiektów inżynieryjnych oraz prac związanych z podbijaniem toru, oczyszczaniem podsypki czy naprawą, utrzymaniem i budową sieci trakcyjnej. Od 2018 r. spółka realizuje także projekty inwestycyjne. Stałe rozszerzenie kompetencji pracowniczych oraz parku maszynowego umożliwiły rozwój spółki w poszczególnych branżach, do których zaliczyć można branżę inżynieryjną, elektroenergetyczną, a także prace związane z siecią trakcyjną.

Kontakt dla mediów:
Przemysław Zieliński
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 22 473 30 02