Powrót

Nowa kolej w Krakowie: pociągiem bezpośrednio do Skawiny, Zakopanego i Oświęcimia

Pierwszy z nowych przystanków powstanie w dzielnicy Zabłocie. Zostanie on przesunięty o 50 metrów bliżej Wisły, wobec starego – wyburzonego w zeszłym roku. Pasażerowie będą wychodzić na peron schodami z komfortowej hali przystankowej, która znajdować się będzie pod torami. Ponadto przystanek zostanie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. 

Obecnie w sąsiedztwie przystanku realizowane są prace torowe oraz związane z budową wiaduktu kolejowego w ciągu linii kolejowej Kraków Główny – Medyka (nr 91). Planowo od 13 marca pociągi będą już kursować po części wybudowanego obiektu i nowym torze. Tego samego dnia zamknięty zostanie drugi tor i ruszy rozbiórka nasypu, a w następnej kolejności budowa drugiej części wiaduktu oraz nowych torów. Z kolei na początku kwietnia zamknięte zostanie przejście pod nasypem, gdy zaczną się prace przy jego wydłużeniu. 

Drugi z nowych przystanków budowany będzie w dzielnicy Krzemionki. Na 13 marca zaplanowano wyłączenie z eksploatacji peronu przy torze nr 1 na przystanku Kraków Krzemionki. Tymczasowy przystanek zostanie oddany do dyspozycji pasażerów po zaplanowanym na 27 kwietnia br. wznowieniu ruchu pociągów na odcinku Kraków Płaszów – Kraków Bonarka. Dwa tygodnie później do dyspozycji pasażerów oddany zostanie tymczasowy przystanek osobowy. Docelowo zmodernizowany obiekt zostanie przesunięty bliżej skrzyżowania ulic Powstańców Wielkopolskich i Wielickiej, a także podwieszony pomiędzy budowanymi estakadami łącznicy.

Przystanki Kraków Zabłocie oraz Kraków Krzemionki połączone zostaną łącznicą kolejową, składająca się z dwóch estakad oraz wiaduktu kolejowego. Obiekty te zostaną zbudowane na 30 filarach mierzących od 8 do nawet 15 metrów. Aktualnie trwają prace przy 9 podporach – cztery z nich osiągnęły już wysokość ok. 6 metrów, przy pięciu toczą się prace fundamentowe. 

Łącznica przebiegać będzie w rejonie skrzyżowania ulic Wielickiej, Powstańców Wielkopolskich, Limanowskiego oraz Powstańców Śląskich. Budowa tak ogromnego obiektu wymaga niezbędnej przestrzeni do przeprowadzenia niektórych prac. Dlatego w trakcie realizacji inwestycji przewidywane są zmiany w organizacji ruchu drogowego. Najbliższe dotyczyć będą zamknięcia estakady imienia Obrońców Lwowa (13 marca). 

Warto podkreślić, że prace nad budową obiektu zostały tak zaplanowane, aby w okresie Światowych Dni Młodzieży (26-31 lipca 2016 r.) nie występowały żadne zmiany w organizacji ruchu samochodowego.

Aby, na bieżąco informować o postępach w realizacji projektu PKP Polskie Linie Kolejowe uruchomiły stronę internetową na temat inwestycji: www.zablocie-krzemionki.pl 



Projekt ,,Budowa łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki" ubiega się o finansowanie przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wartość robót to 257 978 744,89 PLN (brutto).
Inwestycję na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wykona konsorcjum Budimex S.A. (lider) i Ferrovial Agroman S.A. (partner).



Kontakt dla mediów:
Dorota Szalacha
Zespół rzecznika prasowego
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tel. 694 480 153
e-mail: dorota.szalacha@plk-sa.pl