Powrót

Łódź Zarzew – nowy przystanek na kolejowej mapie aglomeracji łódzkiej

Tu powstanie nowy przystanek Łódź Zarzew, tory, pociąg, wiadukt drogowy fot. Jakub Raj PLK

Nowy przystanek Łódź Zarzew zlokalizowany będzie pod wiaduktami drogowo-tramwajowymi w ciągu ul. Przybyszewskiego. Nowe perony na linii Łódź Widzew - Łódź Chojny zapewnią sprawne połączenie z komunikacją miejską.

Wysokość peronów pozwoli podróżnym wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowane zostaną wiaty i ławki. Energooszczędne oświetlenie LED umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Wygodne przesiadki z pociągu m. in. na tramwaj zapewnią schody. Perony zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, m. in. przewidziano windy na nowe wiadukty drogowo-tramwajowe. Wybudowany zostanie również parking dla samochodów oraz stojaki dla rowerów.

Inwestycja zrealizowana zostanie w formule „projektuj i buduj”. Prace budowlane zaplanowano w 2024 roku.

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej

Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu. Inwestycje umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzyregionalnej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m. in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W zadaniu uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129.

Program przystankowy w województwie łódzkim

W woj. łódzkim program przystankowy obejmuje na liście podstawowej m. in. Tomaszówek, gdzie prace zostały zrealizowane oraz Zgierz Rudunki i Jedlicze k. Zgierza, gdzie już na wiosnę zaplanowano rozpoczęcia prac budowlanych.

Ogłoszono postępowania przetargowe na zaprojektowanie i budowę przystanków Izabelów i Stare Grudze. Kolejne przetargi w 2023 roku będą dotyczyć zaprojektowania i wybudowania przystanków Żakowice Południowe, Zaosie, Głowno Północne.

Kontakt dla mediów:
Rafał Wilgusiak
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 22 473 30 02