Powrót

Lepsze podróże koleją na trasie Opole - Kędzierzyn Koźle

PLK planują modernizację linii E30 na odcinku Kędzierzyn Koźle - Opole Groszowice. Skróci się czas przejazdu. Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie przyspieszą ze 120 do 160 km/h, a pociągi towarowe do 120 km/h. Wymienione będą tory i sieć trakcyjna. Wyższy komfort obsługi podróżnych zapewni przebudowa peronów na stacjach i przystankach: Kędzierzyn Koźle, Raszowa, Zdzieszowice, Jasiona, Gogolin, Górażdże, Przywory Opolskie, Opole Grotowice, Opole Groszowice. Perony będą wyposażone w nowe wiaty, ławki i oświetlenie. Zostaną także dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Dla pasażerów planowane są nowe przejścia na perony w Gogolinie (przejście podziemne) i w Opolu Grotowicach (kładka dla pieszych). Przebudową objęte będą m.in. przejścia pod torami w Kędzierzynie Koźlu i Zdzieszowicach oraz kładka dla pieszych na stacji Opole Groszowice. Wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym zapewni przebudowa 27 przejazdów kolejowo – drogowych, m.in. w Kędzierzynie Koźlu, Rozwadze i Gogolinie. Do szybszych podróży dostosowanych zostanie 66 obiektów inżynieryjnych. PLK wymienią także część urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz rozjazdy. Planowana jest przebudowa nastawni.


Sprawniejszy transport koleją w regionie, kraju i w Europie
 

Wyższa prędkość i większa przepustowość linii usprawni ruch pociągów na linii E30 i zwiększy możliwości komunikacyjne w ruchu regionalnym, lokalnym i dalekobieżnym. Modernizacja linii, która jest częścią międzynarodowego korytarza Bałtyk – Adriatyk, należącego do sieci bazowej Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T), pozytywnie wpłynie także na transport towarów i wykorzystanie potencjału całego korytarza. 

Realizację zadania w systemie „projektuj i buduj” zaplanowano na lata 2020 – 2023. Projekt będzie ubiegał się o dofinansowanie w III konkursie CEF. Inwestycja realizowana jest w ramach większego projektu pn. „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kędzierzyn Koźle – Opole Zachodnie”, którego szacunkowy koszt w Krajowym Programie Kolejowym wynosi 628,5 mln zł.


PLK inwestują na Opolszczyźnie 

To kolejne prace planowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w województwie opolskim. W ramach projektów RPO zaplanowano również rewitalizację linii z Opola do Nysy, z Nysy do Brzegu i z Opola do Kluczborka. Prace usprawnią komunikację kolejową w regionie. Wspólnie ze zmodernizowanymi odcinkami, m.in. Opole – Wrocław, Opole – Strzelce Opolskie, Opole – Częstochowa, zapewnią lepsze podróże w obrębie województwa i na trasach dalekobieżnych.



Kontakt dla mediów:

Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
tel. 694 480 239