Powrót

Koniecpol Centrum. Nowy przystanek zwiększył dostęp do kolei

Przystanek Koniecpol Centrum, pociąg przy peronie, fot. Paulina Bus (1)

Od 11 czerwca podróżni korzystają z zupełnie nowego przystanku kolejowego Koniecpol Centrum, z którego dojadą pociągiem m. in. do Częstochowy, Kielc, Buska-Zdroju i Włoszczowy. Przystanek jest na linii Kielce - Fosowskie (nr 61), między przystankiem Koniecpol Magdasz a stacją Koniecpol. Dzięki lokalizacji w centrum miasta, mieszkańcy mają dogodny dostęp do kolei.

Wybudowano dwa jednokrawędziowe perony, które wyposażono w wiaty i ławki oraz poręcze do odpoczynku na stojąco. Zamontowano jasne oświetlenie ledowe. Orientację w podróży ułatwia oznakowanie, system rozgłoszeniowy oraz system sygnalizacji czasu. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się dostępna jest pochylnia. Przewidziano też ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą. Dla bezpieczeństwa zamontowano monitoring. Z myślą o rowerzystach powstały wiaty ze stojakami rowerowymi. Przy nowym obiekcie przygotowano też parking dla podróżnych z 17 dostępnymi miejscami.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zrealizowały zadanie: „Budowa nowego przystanku Koniecpol Centrum” w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Wartość inwestycji to ok. 3,4 mln zł netto.

Większy dostęp do komunikacji kolejowej

Rada Ministrów przyjęła 19 maja 2021 r. uchwałę w sprawie ustanowienia „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, przedłożoną przez Ministra Infrastruktury. Program przyczyni się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Program został ogłoszony w maju 2020 r. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie zadań związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla podróżnych.

W programie uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129.

Poza nowym przystankiem Koniecpol Centrum, w woj. śląskim podróżni korzystają już z efektów Programu Przystankowego w dwóch lokalizacjach – zmodernizowano przystanki Rybnik Niedobczyce i Rybnik Niewiadom. Dla ośmiu kolejnych lokalizacji podpisano umowy z wykonawcami na realizację dokumentacji projektowej i robót.

Program Przystankowy w Śląskiem obejmuje na liście podstawowej 12 lokalizacji: Rybnik Paruszowiec, Rybnik Niewiadom, Rybnik Niedobczyce, Warszowice, Pawłowice Śląskie Centrum, Wodzisław Śląski Centrum, Koniecpol Centrum, Sosnowiec Centrum Handlowe/Jęzor, Katowice Ochojec, Katowice Murcki, Katowice Kostuchna i Katowice Podlesie Dąbrowa.

Kontakt dla mediów:
Dorota Szalacha
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 694 480 153