Powrót

Kolejny etap budowy kolejowej trasy do lotniska Katowice Airport

Przystanek Miasteczko Śląskie Centrum z lotu ptaka, widać peron i drogę dojścia, obok wiadukt kolejowy, fot. Szymon Grochowski

Odbudowa i budowa kolejowej trasy Tarnowskie Góry – Zawiercie postępuje zgodnie z harmonogramem. Ważnym elementem inwestycji jest stacja Pyrzowice Lotnisko w sąsiedztwie portu lotniczego Katowice Airport. Na stacji są konstrukcje dwóch peronów. Widać przejście podziemne i pochylnię, którym podróżni będą przechodzić w stronę portu lotniczego. Położono trzy nowe tory. W Pyrzowicach nad drogą (DW 913) jest już nowy wiadukt kolejowy, który zastąpi przejazd. Pod wiaduktem będzie droga, chodnik i ścieżka rowerowa.

– Inwestycja realizowana w ramach Krajowego Programu Kolejowego z wykorzystaniem środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pozwoli na efektywne połączenie transportu kolejowego i lotniczego. Połączenie Tarnowskie Góry Pyrzowice – Zawiercie zwiększy dostępność do kolei w regionie. Lepsza komunikacja, to także impuls do rozwoju gospodarczego regionu – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Od Tarnowskich Gór do Siewierza układany jest tor. Powstają bezkolizyjne skrzyżowania. Wybudowany jest wiadukt kolejowy w Miasteczku Śląskim nad drogą (DW 908). Podobny obiekt jest nad autostradą A1. W listopadzie ruch pociągów towarowych zostanie przywrócony do obsługi dwóch bocznic na stacji Siewierz od strony Tarnowskich Gór. Pozwoli to na przeniesienie frontu robót na odcinek Siewierz – Zawiercie.

– Realizacja projektu zwiększy dostępność do kolei i jej wykorzystanie w aglomeracji. W znaczący sposób poprawi się skomunikowanie portu lotniczego z miastami w regionie. Projekt ma również istotne znaczenie dla rozwoju sprawnych przewozów towarowych – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Wybudowano już perony na stacji Siewierz. Również na przystankach Miasteczko Śląskie Centrum i Mierzęcice widać nowe perony. Powstaje lokalne centrum sterowania w Siewierzu, z którego dyżurni będą kierowali ruchem na całej linii. Gotowe są mosty nad rzekami Szeligowiec i Jordan.

Na stacji Zawiercie powstał nowy peron nr 3, który będzie połączony z istniejącym przejściem podziemnym. Windy ułatwią podróżowanie osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wygląd wiaty nawiązuje do wiat na czynnych peronach. Będą ustawione ławki oraz zamontowane oświetlenie i nagłośnienie. Czytelne oznakowanie ułatwi komunikację. Bezpieczeństwo zapewni monitoring. Zakończyły się prace torowe na łącznicy oraz na moście.

Efektem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. będzie nowa oferta podróży pociągiem - najbardziej ekologicznym transportem zbiorowym - do lotniska Katowice Airport od strony Tarnowskich Gór lub Zawiercia. Przewidywany czas jazdy z Zawiercia do lotniska to 23 min, a z Tarnowskich Gór niecałe 20 min. Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie około 1h.

Dostęp do kolei zwiększy stacja Pyrzowice Lotnisko i nowe przystanki: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów. Wygodne podróże zapewnią nowe perony na stacjach: Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba oraz nowy peron w Zawierciu. Wszystkie perony będą dostosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Projekt zwiększy rolę kolei jako ekologicznego transportu również w połączeniu z transportem lotniczym.  

W ramach zadania jest odbudowywany 30-kilometrowy nieczynny odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczy ok. 48 km linii. Pociągi pasażerskie będą jeździć z prędkością do 140 km/h, a towarowe do 80 km/h. Inwestycja obejmuje 59 obiektów inżynieryjnych  i 38 przejazdów kolejowo-drogowych.

Wartość zadania „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie” to 660 mln zł netto, dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi ponad 500 mln zł. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest w IV kwartale 2023 roku.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 694 480 239