Powrót

Jaśniej i bezpieczniej na peronach

Lepsze oświetlenie to przyjaźniejsze perony, dojścia i przejścia podziemne. Zarządca infrastruktury tylko w 2014 r. wyposażył ponad 200 zmodernizowanych peronów w nowoczesne oświetlenie – to ponad 4000 nowych punktów świetlnych. Na sieci kolejowej PLK zamontowała już prawie 100 000 lamp nowego typu. 

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. co roku wymieniają lampy rtęciowe starego typu na nowoczesne sodowe wysokoprężne o najwyższym wskaźniku skuteczności świetlnej. Efektem wymiany oświetlenia jest obniżenie kosztów energii i eksploatacji. Nowoczesne lampy mają dłuższy czas pracy są tańsze w eksploatacji. – mówi Andrzej Kazimierski z Biura Energetyki PLK

Bezawaryjna praca nowych lamp szacowana jest na około 4 lata, czyli prawie dwa razy dłużej niż stosowane wcześniej lampy rtęciowe. Wymiana oświetlenia ogranicza również emisję dwutlenku węgla do atmosfery i sprzyja ochronie środowiska.


Stacja Rzeszów w nowym świetle

Perony i przejście podziemne na stacji w Rzeszowie od lutego są jaśniejsze i zapewniają większe poczucie bezpieczeństwa. PLK wymieniło ponad 120 lamp. 58 to nowe oprawy na peronach, a 66 rozjaśniło przejście podziemne. Koszt prac wyniósł 114 tysięcy złotych. Nowe oświetlenie służy także m.in. pasażerom modernizowanej linii z Wrocławia do Poznania i na trasie z Częstochowy do Opola oraz w Trójmieście. 


Dla bezpieczeństwa na przejazdach

Zarządca infrastruktury poprawia również system oświetlenia przejazdów kolejowych. W 2014 roku tylko przy modernizacji skrzyżowań toru i drogi nowe oświetlenie zamontowano w ponad 500 miejscach. Nowe lampy, które montuje zarządca infrastruktury zapewniają także lepsza ochronę przeciw dewastacji i kradzieży mienia kolejowego.Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Rzecznik prasowy
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 662 114 900

Pliki do pobrania