Powrót

Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym Polskich Linii Kolejowe S.A. oficjalne otwarcie.

„Przed oficjalnym otwarciem chcieliśmy przeprowadzić skuteczny test działania  nowoczesnych technologii. Cieszymy się, że nowoczesny Pion Dyspozytorski przeszedł próbę generalną z powodzeniem i z sukcesem zdał egzamin z zarządzania ruchem kolejowym podczas piłkarskich mistrzostw UEFA EURO 2012” – podkreśla Andrzej Pawłowski, członek zarządu PKP PLK S.A. i dodaje: „Całkiem niedawno - 16 i 17 października 2012 – wystąpiła jedna z tak zwanych sytuacji nadzwyczajnych, która dzięki najnowszemu systemowi także przebiegła bezboleśnie. Gdy mecz Polska-Anglia został niespodziewanie przełożony na następny dzień, w ciągu kilkunastu minut zorganizowaliśmy transport dla kilkudziesięciu tysięcy pasażerów. Tak szybka reakcja, obejmująca natychmiastową wymianę informacji z dyspozyturami w całym kraju i organizację dodatkowych pociągów, nie przebiegłaby tak sprawnie bez dostępnych w PLK najnowszych technologii”.

Główny ośrodek decyzyjny znajduje się w Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym w Warszawie. Jego sercem jest Główna Dyspozytura, w której znajduje się ściana multimedialna zbudowana z 16 monitorów o łącznej rozdzielczości 5464X3072, zajmujących powierzchnię 4 x 2,3 m. Na ścianie monitorów wyświetlana jest m.in. mapa połączeń kolejowych, na której w czasie rzeczywistym są widoczne wszystkie przemieszczające się w Polsce pociągi. Mapa zawiera również informacje o wszelkich zdarzeniach w sieci kolejowej, w tym o wyłączonych z ruchu odcinkach, remontach, dostępnych środkach możliwych do wykorzystania w przypadku usterek oraz o aktualnym położeniu patroli Straży Ochrony Kolei.

„Dzięki zastosowanym rozwiązaniom PLK ma bezpośredni nadzór nad średnio 6,5 tysiącami pociągów dziennie. W Głównej Dyspozyturze, w systemie ciągłym, pracuje 3 dyspozytorów, którzy dzięki zastosowanym technologiom na bieżąco monitorują proces przewozowy. Pracownicy są w stanie natychmiast kontaktować się z dyspozytorami przewoźników kolejowych i  w sytuacjach nadzwyczajnych reagować na wszystko, co ma związek z kursowaniem pociągów i infrastrukturą kolejową” - podkreśla Ireneusz Kluczyk, Dyrektor Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym PLK S.A..

Wykonawcą Centrum było konsorcjum firm Arcus S.A. i Perfect Displays Sp. z o.o.. Jego realizacja kosztowała 5 mln złotych.

 „Oprócz warszawskiej centrali, innowacyjne rozwiązania wprowadziliśmy w 8 centrach regionalnych i 23 zakładach PLK na terenie kraju. Sprawna budowa Centrum była możliwa dzięki doświadczeniu ARCUS w realizacji projektów teleinformatycznych i właściwemu określeniu potrzeb przez PLK. Istotna była także nasza stabilna sytuacja finansowa i dobór wiarygodnego konsorcjanta” - powiedział Michał Czeredys, Prezes Arcus S.A., spółki giełdowej będącej liderem konsorcjum Arcus/Perfect Displays.

Do budowy Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym PKP PLK S.A. zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu transmisji oraz wyświetlania obrazu.  „Centrum PLK jest w tej chwili jednym z największych projektów audio-video w Europie i najnowocześniejszym wśród europejskich przewoźników kolejowych.  Zainstalowaliśmy łącznie aż 21 ścian video, do czego użyliśmy 108 wyświetlaczy LCD Samsunga o przekątnej 46” i ponad 40 nośników wielkoformatowych” – podkreśla Rafał Śmierzyński z Perfect Displays, partnera technologicznego konsorcjum, odpowiedzialnego za wdrożenie systemu. „Dyspozytorzy wykorzystują centralne systemy sterowania AMX, pozwalające na intuicyjną i bardzo szybką obsługę zainstalowanych urządzeń. Sterowanie odbywa się za pośrednictwem paneli dotykowych. Dodatkowo nad bezpieczeństwem i ciągłością pracy czuwa system zasilania awaryjnego, który zapewnia podtrzymanie energii na poziomie ponad 30 kW, co daje Centrum pełną niezależność od zewnętrznych źródeł energii i możliwość pracy 24 godziny na dobę” - zapewnia Rafał Śmierzyński.    

Konsorcjum przeprowadziło także prace budowlane i elektryczne oraz rozbudowało systemy wentylacji i klimatyzacji.

Zobacz prezentację


Kontakt dla mediów:
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Robert Kuczyński
dyrektor projektu ds. media relations
tel. + 48 22 473 30 02
r.kuczynski@plk-sa.pl