Powrót

Centralna Magistrala Kolejowa coraz bliżej 200 km/h

18 i 19 czerwca 2012 r. w Lublinie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowy na budowę dwóch wiaduktów drogowych nad Centralną Magistralą Kolejową łączącą Grodzisk Mazowiecki z Zawierciem. Jest to element  przygotowań Centralnej Magistrali Kolejowej do ruchu pasażerskiego z prędkością 200 km/h. Dwupoziomowe skrzyżowania powstaną  w ciągu drogi powiatowej w gminie Kowiesy (powiat skierniewicki) i w ciągu drogi powiatowej Wierna Rzeka – Ruda Pilczycka –Przedbórz. Pierwsze skrzyżowanie zbuduje firma Strabag Sp. z o.o. z Pruszkowa za 10 mln 380 tys. złotych netto, drugie - Mota-Engil Central Europe S.A. z Krakowa za 14 mln 295 tys. złotych netto.
Zawarte  umowy obejmują likwidację skrzyżowań jednopoziomowych i budowę bezkolizyjnych skrzyżowań dróg z koleją. Są to kolejne,  spośród dziewięciu, likwidowane przejazdy w miejscu których powstaną bezkolizyjne skrzyżowania umożliwiające jazdę pociągów z dużymi prędkościami.
Przystosowanie Centralnej Magistrali Kolejowej do dużych prędkości skróci czas przejazdu pomiędzy Warszawą a Krakowem i Katowicami. Będzie również konkurencją dla transportu  lotniczego i drogowego.
Zakończenie realizacji umów przewidziano na koniec listopada 2013 roku.
Inwestycja jest finansowana ze środków budżetu państwa.

Informacje dla mediów: Maciej Dutkiewicz
Rzecznik Prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Centrum Realizacji Inwestycji
tel. + 48 22 47 336 40
e-mail: ir.rzecznik@plk-sa.pl Małgorzata Kwiatkowska
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Centrum Realizacji Inwestycji
Oddział w Lublinie
tel.+ 48 81 472 36 83,
e-mail: ma.kwiatkowska@plk-sa.pl

Pliki do pobrania