Powrót

Bezpieczniej na przejazdach w północnej Polsce

Realizowany przez PLK projekt poprawy bezpieczeństwa i likwidacji zagrożeń eksploatacyjnych na przejazdach kolejowych zakłada m.in. wymianę rogatek na urządzenia nowej generacji oraz zmniejszenie liczby przejazdów niestrzeżonych. Remonty torowisk, jezdni oraz dojazdów do skrzyżowań linii kolejowych z drogami ułatwią bezpieczny przejazd, a pociągi będą mogły jeździć szybciej. 

Projekt przejazdowy podzielony jest na dwa etapy. W ramach pierwszego, w obu województwach wyremontowane zostaną 32 przejazdy. Etap drugi przewiduje remont aż 53 przejazdów. W województwie kujawsko-pomorskim obejmie on m.in. powiaty: bydgoski, grudziądzki, inowrocławski, świecki i wąbrzeski. A w województwie pomorskim powiaty: chojnicki, lęborski, malborski, starogardzki, wejherowski i Gdynię.

Po zakończeniu prac na wybranych dotychczas niezabezpieczonych obiektach zastosowane zostaną urządzenia sygnalizacji przejazdowej i półrogatki. Niemal 50 przejazdów będzie przekwalifikowanych do wyższej kategorii. Skrzyżowania zyskają także urządzenia do monitoringu. Na wybranych przejazdach, obecnie obsługiwanych przez dróżników, rogatki będą uruchamiane automatycznie, poprzez sygnał przekazywany przez zamontowane w torze nowoczesne czujniki informujące o nadjeżdżającym pociągu.

Roboty są prowadzone w systemie „projektuj i buduj”, co pozwala na przyspieszenie prac projektowych i realizacji całego przedsięwzięcia. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na remont przejazdów w ramach II etapu w województwach kujawsko-pomorskim i pomorskim wydadzą ponad 49 mln zł. 

W Polsce jest ponad 12,5 tys. przejazdów kolejowo-drogowych. Za ich utrzymanie odpowiada PLK, choć ich nawierzchnie niszczą przede wszystkim samochody ciężarowe. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach dwóch projektów zmodernizują ponad 300 przejazdów w całym kraju. Realizacja ogólnopolskiego programu, dzięki któremu poprawi się bezpieczeństwo i zlikwidowane zostaną zagrożenia eksploatacyjne, będzie kosztowała ponad 300 mln zł. 

Projekt „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacji zagrożeń eksploatacyjnych na przejazdach kolejowych – etap II” ubiega się o finansowanie przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dodatkowe informacje
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie  Linie Kolejowe S.A.
e-mail: rzecznik@plk-sa.pl
tel. +48 694 480 239