Powrót

#ŻółtaNaklejkaPLK świętuje urodziny!

Grafika z żółtą naklejką, zdjęcia prezentują żółtą naklejkę na infrastrukturze, podczas prezentacji w szkole i podczas konferencji prasowej.

#ŻółtaNaklejkaPLK to swoisty symbol bezpieczeństwa, koło ratunkowe i niemal natychmiastowa reakcja w sytuacjach zagrożenia na przejazdach-kolejowo drogowych. Czy dobrze pamiętacie, jak z niej korzystać? Czy wiecie, że naklejka ta znajduje się zawsze w tym samym miejscu na każdym przejeździe? Gdzie można ją znaleźć? To miejsca szczególnie dobrze widoczne dla potrzebujących pomocy, ale często niezauważane przez codziennych użytkowników dróg. #ŻółtaNaklejkaPLK jest umieszczona od strony torowiska na obudowie napędu rogatkowego lub na odwrocie krzyża św. Andrzeja.

Co zawiera #ŻółtaNaklejkaPLK?

Istotne informacje, które mogą uchronić przed tragedią. Cztery elementy obejmują:

Kolor żółty oraz folia odblaskowa są wybrane celowo. Ma to na celu zwrócenie uwagi kierowców będących już na przejeździe.

Numer skrzyżowania: pierwszy wiersz na naklejce – indywidualny numer identyfikacyjny konkretnego przejazdu. Dzięki niemu wszystkie służby ratunkowe są w stanie szybko zlokalizować miejsce, w którym się znajdujesz.

Numer alarmowy 112: łączysz się z operatorem, przekazując pilne informacji o zagrożeniu. Operatorzy numeru alarmowego 112 mają bezpośredni kontakt z dyspozytorami ruchu w PLK, którzy są w stanie w ciągu kilkudziesięciu sekund spowolnić bądź całkowicie wstrzymać ruch pociągów. Tu przeczytasz więcej na temat zgłaszania wypadków na przejazdach pod 112.

Numery telefonów „w razie awarii”: trzeci wiersz z naklejki zawiera numery telefonów dyspozytorów zakładowych PLK – „opiekunów” danego przejazdu. To właśnie tam można zgłaszać informacje o awariach lub uszkodzeniach elementów przejazdu, które nie stanowią w danej chwili bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia użytkowników przejazdu.

Jak korzystać z Żółtej Naklejki PLK?

Zachęcamy do obejrzenia animacji, która dokładnie wyjaśni Wam wszystkie istotne informacje na temat #ŻółtaNaklejkaPLK. Dzięki tej krótkiej prezentacji będziecie gotowi działać szybko i skutecznie w razie potrzeby.

Liczby mówią same za siebie – czyli o tym, ile żyć potencjalnie uratowała #ŻółtaNaklejkaPLK

Choć mogłoby się wydawać, że umieszczenie na przejazdach Żółtych Naklejek PLK to niewielka zmiana, w rzeczywistości ma ono ogromne znaczenie dla podnoszenia poziomu bezpieczeństwa i minimalizowania liczby wypadków. Od 1 czerwca 2018 do 30 kwietnia 2024 r. Operatorzy Numeru Alarmowego 112 odebrali 35 983 zgłoszeń dotyczących potencjalnych zagrożeń na przejazdach i terenach kolejowych. W 1114 przypadkach, dzięki specjalnemu szybkiemu połączeniu, wstrzymano ruch pociągów na linii kolejowej i wezwano pomoc. 2431 zgłoszeń skutkowało wprowadzeniem ograniczenia prędkości pociągów, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i użytkownikom przejazdów [1].