Powrót

Rozpoczął się nowy rok akademicki – studenci, uważajcie na przejazdach kolejowo-drogowych!

Sprawdzający godzinę na zegarku mężczyzna na peronie.

Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą

Jak podaje GUS, na blisko 38 mln Polaków od dłuższego czasu rocznie studiuje około 1,2 mln młodych ludzi1. Wielu studentów prowadzi dość zabiegany tryb życia, często łącząc na przykład naukę z pracą. Zdarzają się momenty, że śpieszący się na zajęcia studenci biegną, by zdążyć na pociąg. W tym czasie znacznie spada ich poziom koncentracji, a wyraźnie wzrasta ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji. W takich chwilach warto pamiętać, by pozostać szczególnie uważnym na przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych, gdzie wystarczy moment nieuwagi, aby doprowadzić do tragedii. Długość hamowania pociągu wynosi równowartość aż 13 boisk piłkarskich, więc zatrzymanie go trwa znacznie dłużej niż w przypadku innych pojazdów. Perspektywa spóźnienia, nie jest wystarczającym powodem, aby ryzykować zdrowiem czy życiem!

Korzystajcie tylko z oznakowanych przejść

Gdy na Waszej drodze napotkacie tory, powinniście pamiętać, aby przekraczać je jedynie w wyznaczonych miejscach. Wiele osób korzysta z tak zwanych „dzikich przejść”, które nie są w żaden sposób oznaczone. Wybieranie tego typu ścieżek jest skrajnie niebezpieczne, gdyż w każdym momencie może pojawić się nadjeżdżający pociąg. Przekraczanie „dzikich przejść” doprowadziło już do tragedii setek osób. Jeżeli spotkacie na swojej drodze taki „skrót”, absolutnie nie ryzykujcie!

Dodatkowo możecie skorzystać z naszego formularza zgłoszeniowego https://bezpieczny-przejazd.pl/formularz-zgloszenia/, gdzie w kilku prostych krokach zgłosicie miejsce „dzikiego przejścia”.

Zostań ambasadorem bezpieczeństwa!

Każdy student i studentka może zostać Ambasadorem Bezpieczeństwa. Na naszej stronie uzyskacie dostęp do specjalnych materiałów, które poszerzą Waszą wiedzę o nowe, bardzo wartościowe wiadomości. Wystarczy wypełnić krótki quiz, który zawiera najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, znajdziecie go pod tym linkiem: https://bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/zostanambasadorem/. Ta wiedza może się przydać w nagłych, nieoczekiwanych sytuacjach, w których należy zachować zimną krew. Polecamy również zajrzeć na social media „Bezpiecznego Przejazdu”, gdzie na bieżąco publikujemy informacje nt. zasad bezpieczeństwa, pokazujemy nieodpowiedzialne zachowania kierowców i pieszych oraz dzielimy się newsami dotyczącymi naszej kampanii.

Facebook: https://www.facebook.com/bezpieczny.przejazd

Instagram: https://www.instagram.com/bezpieczny_przejazd


1

www.studenckamarka.pl/serwis.php (dostęp na dzień: 04.10.2022)