Powrót

Narodowy Dzień Życia

Kobieta z uniesionymi rękoma odwrócona w stronę zachodzącego słońca.

Idzie wiosna. Polepszeniu ulegają warunki atmosferyczne, a co za tym idzie – mniejszą uwagę przykładamy do poruszania się zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu poprzez przestrzeganie przepisów. Pozwoli to znacznie zminimalizować ryzyko tragicznych zdarzeń.

Podstawowe zasady zachowania na przejeździe kolejowo-drogowym

W przypadku gdy, poprzez niezastosowanie się do przepisów i nieuwagę, utknęliśmy między rogatkami, należy niezwłocznie opuścić przejazd kolejowo-drogowy wyłamując rogatkę. Zawsze jeśli dojeżdżamy do skrzyżowania należy zachować szczególną ostrożność!

Znak STOP obowiązuje każdego kierowcę i należy się przed nim bezwzględnie zatrzymać. Ważne aby pamiętać, że pociąg ma zawsze pierwszeństwo. Dotyczy to nawet kierowców prowadzących pojazdy uprzywilejowane.

Jeśli znajdujemy się na przejeździe wielotorowym, zanim na niego wjedziemy, po zjeździe pociągu koniecznie należy upewnić się czy nie nadjeżdża kolejny.

Wprowadźmy w życie zasadę ograniczonego zaufania. Możemy znajdować się w trudnym położeniu, gdyż dróżnik mógł zasłabnąć, a mechanizmy ostrzegawcze ulec awarii.

Każdorazowo, zbliżając się do przejazdu kolejowo-drogowego, należy zwolnić i spodziewać się pociągu!

Złota zasada przechodzenia pieszo przez torowisko

Poruszając się pieszo wystrzegajmy się „dzikich przejść” i przechodźmy w wyznaczonym miejscu. Zachowajmy także wzmożoną czujność – jednocześnie wypatrujmy i nasłuchujmy nadjeżdżającego pociągu.

Bezpiecznie w przyszłość!

Zasady te obowiązują w każdy dzień, niezależnie od pory roku. Rozpowszechnianie ich zwiększy bezpieczeństwo na torach i ocali życie wielu osób. Wiele można zrobić już dzisiaj. Wystarczy po prostu poruszać się bezpiecznie.