Powrót

Dzień Wszystkich Świętych – zachowaj wzmożoną ostrożność na drodze i przejazdach kolejowo-drogowych

Zapalone znicze świecące w ciemności.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Pośpiech, brawura, brak koncentracji – to czynniki, które mogą nieść za sobą fatalne w skutkach zdarzenia. Tym bardziej, gdy na drogach panuje wyjątkowo wzmożony ruch, a tak właśnie bywa w dniu 1 listopada oraz dniach poprzedzających. Nie dajmy się zaskoczyć nagłym i niebezpiecznym sytuacjom. Planując wyjazd na groby najbliższych, warto zapoznać się wcześniej ze zmianą organizacji ruchu i możliwościami parkowania samochodu w okolicach cmentarzy. Takie informacje znajdziemy w internecie, np. na stronach zarządów dróg miejskich.

Jeżeli widzimy migające czerwone światło na sygnalizatorze przed przejazdem kolejowo-drogowym – zatrzymajmy się! Jest to jasny sygnał oznaczający, że za chwilę na torach może pojawić się pociąg. Pamiętajmy, aby nie wjeżdżać za opadające rogatki. To skrajnie niebezpieczne zachowanie, przez które dochodzi do wielu tragicznych wypadków. Jeśli już jednak znajdziemy się w takiej sytuacji, warto wiedzieć, że rogatki można wyłamać w bardzo łatwy sposób (zobacz tu: https://www.youtube.com/watch?v=hw6EWMFbanQ). Pozostanie w strefie ryzyka, może przynieść za sobą tragiczne skutki. Należy też pamiętać, że pociąg porusza się po torach, co oznacza, że ominięcie przeszkody staje się niemożliwe. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zareagować w bardzo szybki i odpowiedni sposób.

W niebezpiecznych sytuacjach na przejazdach kolejowo-drogowych skorzystaj z #ŻółtaNaklejkaPLK

Gdy na przejeździe kolejowo-drogowym przytrafi nam się niespodziewana i zagrażająca zdrowiu, a nawet życiu sytuacja, nie popadajmy w panikę. Pierwszą pomocą jest wtedy Żółta Naklejka PLK. Znajdziecie ją od strony torów na napędach rogatek albo krzyżach św. Andrzeja. Wystarczy zadzwonić pod 112 i podać indywidualny numer identyfikacyjny skrzyżowania, dzięki czemu operator będzie w stanie zlokalizować nasze położenie. Następnie informacja zostaje przekazana do ekspozytury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., gdzie wydaje się polecenie ograniczenia prędkości lub wstrzymania ruchu pociągów. Pamiętajmy, że nawet w tak kryzysowej sytuacji jak utknięcie samochodu na przejeździe kolejowo-drogowym jest wyjście.

NIE dla kierowców na „podwójnym gazie”!

Przy okazji tegorocznych obchodów Dnia Wszystkich Świętych apelujemy do kierowców o zachowanie rozwagi i w żadnym wypadku – niewsiadanie za kierownicę auta pod wpływem alkoholu. W tych dniach pojawia się znacznie więcej kontroli drogowych policji, które mają za zadanie panować nad ruchem i sprawdzać trzeźwość kierowców. Według danych ze strony Polskiej Policji w zeszłym roku, 1 listopada zatrzymano 371 osób prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu. Zróbmy wszystko, aby tegoroczne statystyki nie wyróżniały się na tle innych dni1.

 


1. https://policja.pl/pol/form/r11082278,01112021.html