Powrót

Lepsze połączenia kolejowe z Warszawy do Ożarowa, Sulejówka, Rembertowa i Mińska Mazowieckiego

Więcej pociągów do stolicy ze wschodu i z zachodu

PLK zaplanowały przebudowę czterech stacji – w Ożarowie Mazowieckim, Sulejówku Miłosnej, Mińsku Mazowieckim i w Rembertowie. W Dębem Wielkim, gdzie jest tylko przystanek, powstanie stacja, która usprawni ruch pociągów. W ramach projektu zaplanowano również budowę nowego przystanku – Warszawa Stalowa. Inwestycje pozwolą m.in. na zwiększenie przepustowości linii kolejowych i ograniczenie utrudnień w ruchu pociągów.


Dodatkowe tory – większa przepustowość stacji

Przebudowa stacji będzie polegała m.in. na wymianie rozjazdów, co zapewni wyższą prędkość pociągów. Roboty obejmą również modernizację systemów sterowania ruchem kolejowym oraz budowę dodatkowych torów, co pozwoli uruchamiać więcej połączeń np. ze stacji Sulejówek Miłosna i z Ożarowa Mazowieckiego. Dzięki temu będzie można zwiększyć w godzinach szczytu liczbę połączeń kolejowych do stolicy.


Nowy przystanek – Warszawa Stalowa

Nowy przystanek powstanie w pobliżu wiaduktu kolejowego nad ulicą Radzymińską na torach biegnących z Rembertowa do stacji Warszawa Gdańska. Uwzględnione będzie zapewnienie pasażerom jak najwygodniejszej drogi do przystanków komunikacji miejskiej i planowanej stacji metra. 


Pierwsze prace w 2017 roku

Wykonawca – Konsorcjum firm IDOM Ingenieria y Consultoria – Lider oraz IDOM Inżynieria Architektura i Doradztwo Sp. z o.o. - Partner - z którym PLK podpisały umowę wartą 778 tys. zł, przygotuje w ciągu roku szczegółową dokumentację potrzebną do realizacji tego zadania. Następnym krokiem ku inwestycji usprawniającej ruch kolejowy w stolicy będzie wybór wykonawcy, który w trybie „zaprojektuj i zbuduj” zrealizuje zadanie. 

Rozpoczęcie prac PLK zaplanowały w 2017 roku. Przebudowa stacji na trasie Ożarów – Warszawa Gdańska – Mińsk Mazowiecki jest jedną z kilku zaplanowanych inwestycji, które usprawnią aglomeracyjny ruch kolejowy w stolicy. Prace obejmą trzy linie obwodowe oraz linię średnicową. 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w latach 2014 – 2022 w aglomeracji warszawskiej przeznaczą 8 mld zł na inwestycje kolejowe. Kontakt dla mediów:
Maciej Dutkiewicz
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
tel. 883 354 177