Powrót

Podróż do przeszłości: zabytkowy rozkład jazdy na przystanku Warszawa Włochy

Ogólny widok na przystanek Warszawa Włochy_autor_K.Jakubowski

Historyczny rozkład jazdy, namalowany na jednej ze ścian przejścia podziemnego na przystanku Warszawa Włochy, ma 350 cm szerokości i 250 cm wysokości. Odkryliśmy go podczas modernizacji linii kolejowej Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki (lk 447). Znalezisko, wycięte wraz z fragmentem ceglanej ściany, zostało oczyszczone, wypiaskowane i zaimpregnowane. Docelowo zabezpieczyliśmy je szklaną gablotą. Gablota ma specjalne oszklenie, oświetlenie i klimatyzator, żeby zapewnić odpowiednią temperaturę i wilgotność. Wszystkie prace były realizowane pod nadzorem i kierunkiem konserwatora zabytków.

Z tablicy można odczytać nazwy kilkunastu miejscowości, do których kiedyś odjeżdżały pociągi z przystanku Warszawa Włochy, wraz z godzinami ich kursowania. Widnieją na niej takie nazwy jak Pruszków, Sochaczew czy Żyrardów. Pomocą w datowaniu tablicy okazała się nieistniejąca już nazwa Zielkowice, która od 1950 roku nosi nazwę Łowicz Przedmieście.

Zabytkowy rozkład jazdy to nie jedyny obiekt przypominający o przeszłości kolei na przystanku Warszawa Włochy. Nad peronem drugim unosi się modernistyczna wiata, której historia związana jest z elektryfikacją tej trasy w latach 30. XX wieku. Obiekt, nazywany często „skrzydlatą wiatą”, został wyremontowany przez PLK SA podczas modernizacji linii kolejowej z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego. Stylizowany wystrój przejścia podziemnego również nawiązuje do historycznego charakteru tego miejsca.

Kontakt dla mediów:
Anna Znajewska-Pawluk
Zespół Prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 22 473 30 02