Powrót

PLK przygotowane na wysokie temperatury

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wzmocniły służby zabezpieczenia technicznego. Na odcinkach linii szczególnie narażonych na wysokie temperatury prowadzone są dodatkowe kontrole. Jazdy patrolowe i dodatkowe obchody odbyły się na ponad 2 tys km, m.in. na liniach: Warszawa – Kraków, Trzebinia – Oświęcim, Rybnik – Nędza, czy Krotoszyn – Jarocin. Stan torów jest na bieżąco monitorowany. Szlaki kolejowe są również obserwowane przez maszynistów prowadzących pociągi. Kontrole są prowadzone na bieżąco, szczególnie w godzinach popołudniowych, gdy temperatura powietrza jest najwyższa.
- Dostosowujemy działania na sieci kolejowej do warunków atmosferycznych. Zwiększamy liczbę pracowników i sprzętu oraz wprowadzamy dodatkowe patrole i obchody linii, by wakacyjne podróże przebiegały zgodnie z oczekiwaniami pasażerów – mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Zarządca infrastruktury na bieżąco współpracuje z przewoźnikami w celu zapewnienia pasażerom jak najwyższego komfortu podróży. Przez całą dobę działa też Centrum Wsparcia Klienta – jednostka dedykowana organizowaniu pomocy podróżnym w razie utrudnień w ruchu pociągów. Pomimo wzmożonych działań prewencyjnych, upały mogą mieć wpływ na funkcjonowanie niektórych urządzeń. Prosimy o zaopatrzenie się w wodę przed podróżą.
W razie ewentualnych opóźnień pociągów wynoszących powyżej 120 min. pasażerowie mogą skorzystać z napojów, które są wydawane na największych dworcach. PKP S.A. stara się, w miarę możliwości, zapewnić chłodne napoje dla wszystkich pasażerów, którzy doświadczyli trudności w podróży m.in. w związku z wysokimi temperaturami. Grupa PKP pamięta również o podróżujących ze zwierzętami – na 19 dworcach ustawione są miski z wodą.
Obsługa dworców będzie niezwłocznie reagować w sytuacjach, gdy któryś z podróżnych źle się poczuje lub zasłabnie. Załogi pociągów PKP Intercity i pracownicy ochrony zostali przeszkoleni
z zasad udzielania pierwszej pomocy.
By przejazdy przebiegały sprawnie w całym kraju jest rozlokowanych 157 zespołów szybkiego reagowania. Na sieci są także 63 pociągi sieciowe, służące do przeglądu i naprawy sieci trakcyjnej, narażonej na działanie wysokich temperatur. Nad bezpieczeństwem ruchu kolejowego czuwa ponad 1 700 dyżurnych ruchu i dyspozytorów PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Na sieci kolejowej, w wybranych punktach, zgromadzono dodatkowe zapasy wody na ewentualność potrzeby rozdania jej w przypadku nieplanowanego zatrzymania pociągu. W sytuacji szczególnie wysokich temperatur powołany będzie specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury, przewoźników i Straży Ochrony Kolei.
Informacje o ruchu pociągów można sprawdzać na stronach internetowych: rozkład-pkp.pl, intercity.pl, oraz dzwoniąc pod numer infolinii 19 757. Ponadto pasażerowie mogą korzystać z aplikacji IC Mobile Navigator oraz informacji dostępnej na stronie portalpasazera.pl. Pomocą służą także drużyny konduktorskie.

 

Kontakt dla mediów:

Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
694 480 239

 

Michał Stilger
Rzecznik prasowy
Polskie Koleje Państwowe S.A.
michal.stilger@pkp.pl
798 962 993

 

Agnieszka Serbeńska
Rzecznik prasowy
PKP IC
rzecznik@intercity.pl
505 554 384

 

Pliki do pobrania