Powrót

Nowe perony na stacji Ropczyce zwiększą możliwości podróżowania koleją

Stacja Ropczyce - pociąg stoi przy peronie, fot. Bartłomiej Pawłowski

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudują perony na stacji Ropczyce na trasie Kraków - Rzeszów. Będą one dłuższe (400 m), co umożliwi przewoźnikom swobodne planowanie postojów na stacji, w tym zatrzymywanie się dłuższych pociągów dalekobieżnych. Podróżni zyskają także wyższy komfort obsługi. Na przebudowanych peronach przewidziano montaż nowych wiat, ławek i tablic informacyjnych. Ułatwieniem dla osób niewidomych i niedowidzących będzie oznakowanie z systemem ścieżek dotykowych. Z myślą o rowerzystach, zaplanowano również stojaki rowerowe.

Zaprojektowanie i wykonanie robót dla wydłużenia peronów na stacji Ropczyce zaplanowano w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Rozpoczęcie prac na stacji w Ropczycach zaplanowane jest w pierwszym kwartale 2023 r., a ich zakończenie w grudniu 2023 r.

Program Przystankowy na Podkarpaciu

W województwie podkarpackim, Rządowy Program Przystankowy obejmuje 9 inwestycji z listy podstawowej w miejscowościach: Przemyśl, Hurko, Medyka, Żurawica, Ropczyce, Strzyżów, Mielec (dwa nowe przystanki), Zaklików. Ogłoszono już przetargi na budowę nowego przystanku w Przemyślu, nowych peronów na stacji Hurko i Medyka oraz przejście podziemne na stacji Żurawica, na linii nr 91 Kraków - Medyka. W toku są również postępowania przetargowe na budowę dwóch przystanków w Mielcu, na l. nr 25 Mielec – Dębica oraz przystanku Strzyżów Zachód, na l. nr 106 Rzeszów – Jasło. Na liście rezerwowej Programu jest 11 kolejnych zadań: Brzezówka, Gorliczyna, Zawada koło Dębicy, Huta Krzeszowska, Golce, Huta Deręgowska, Kłyżów, Mielec, Wielowieś, Tarnobrzeg Ocice, Kępie Zaleszańskie.

Rządowy Program dla zwiększenia dostępności komunikacyjnej

W maju br. przyjęto uchwałę w sprawie ustanowienia „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, przedłożoną przez Ministra Infrastruktury.

Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182.

Kontakt dla mediów:
Dorota Szalacha
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 694 480 153