PLK SA wspierają edukację kolejową – podpisanie umowy z warszawską „Kolejówką”

PLK SA oficjalnie nawiązały współpracę z Technikum nr 7 w Zespole Szkół im. Inż. Stanisława Wysockiego – znanym powszechnie jako warszawska „Kolejówka”. Uroczyste podpisanie umowy odbyło się w siedzibie szkoły przy ul. Szczęśliwickiej w Warszawie. W imieniu Spółki dokument podpisał Prezes Zarządu PLK SA, Piotr Wyborski. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele szkoły, uczniowie, nauczyciele oraz reprezentanci PLK SA.
Technikum nr 7 to pierwsza szkoła kolejowa utworzona na ziemiach polskich – jej historia sięga XIX wieku, a działalność edukacyjna prowadzona jest nieprzerwanie do dziś. Symboliczne rozpoczęcie współpracy z tak zasłużoną placówką to uhonorowanie wieloletniej tradycji oraz inwestycja w przyszłość – w młodych ludzi, którzy chcą rozwijać się zawodowo w branży kolejowej.
W ramach porozumienia przewidziano między innymi program stypendialny dla najzdolniejszych uczniów, który ma wspierać i motywować przyszłych specjalistów. Technikum nr 7 zostało tym samym 52 szkołą w Polsce, która dołączyła do programu współpracy edukacyjnej prowadzonego przez PLK SA.
- Cieszymy się, że do grona naszych szkół partnerskich dołączyła właśnie warszawska ‘Kolejówka’. To miejsce z wyjątkową historią i ogromnym potencjałem. Wspólnie zadbamy o to, by uczniowie mogli rozwijać swoje kompetencje, a w przyszłości zasilić szeregi kadry kolejowej – mówi Piotr Wyborski Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie szkół, które współpracują z PLK SA, kształcili się na kierunkach: technik transportu kolejowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik teleinformatyk, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik budownictwa kolejowego.
W ramach współpracy ze szkołami, doświadczeni pracownicy PLK SA prowadzą nie tylko lekcje
i organizują praktyki zawodowe, ale także przygotowują wyjścia techniczne, podczas których uczniowie poznają kolejowe urządzenia oraz specyfikę pracy na kolei i zasady bezpiecznego prowadzenia ruchu. Szkoły otrzymują od zarządcy infrastruktury materiały dydaktyczne oraz elementy infrastruktury kolejowej, np. urządzenia sterowania ruchem kolejowym, szyny, rozjazdy czy semafory. Ponadto, Spółka jest zaangażowana w szkolne wydarzenia, takie jak konkursy zawodowe, plebiscyty czy dni otwarte. Wspieranie edukacji przyszłych dyżurnych ruchu, automatyków sterowania ruchem oraz kolejowych specjalistów dróg i mostów jest istotne dla pozyskiwania przez zarządcę infrastruktury profesjonalnie przygotowanej kadry oraz zapewnienia płynnego przekazywania wiedzy i doświadczenia zawodowego przez długoletnich pracowników.