Powrót

Blisko 1000 nowych miejsc parkingowych przy stacjach i przystankach w Łódzkiem

Infografika zawiera mapkę województwa łódzkiego z wyszczególnionymi na niej lokalizacjami parkingów, które zostaną wybudowane w ramach projektu pn. „Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Wskazane są linie kolejowe w regionie oraz parkingi w realizacji lub w przygotowaniu do realizacji. W prawym górnym rogu znajduje się logo PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i Ministerstwa Infrastruktury.

W województwie łódzkim w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” dla szesnastu lokalizacji podpisaliśmy już umowy na realizację. Największe parkingi powstaną w Skierniewicach (270 miejsc), Koluszkach (200 miejsc), Tomaszowie Mazowieckim (88 miejsc), Łodzi Zarzewie (50 miejsc) i Jedliczu koło Zgierza (47 miejsc). Pięć parkingów powstanie na przystankach i stacjach między Częstochową a Chorzewem Siemkowicami tj. Ważne Młyny (10 miejsc), Nowa Brzeźnica (10 miejsc), Dubidze-Kolonia (wcześniej Strzelce Wielkie, 10 miejsc), Biała Szlachecka (wcześniej Biała, 10 miejsc), Wistka (10 miejsc), a kolejne dwa między Koluszkami a Piotrkowem Trybunalskim tj. w Rokicinach (12 miejsc) i Chrustach Nowych (8 miejsc). Pozostałe parkingi powstaną przy przystankach: Zgierz Rudunki (20 miejsc dla samochodów) na trasie Łódź – Łowicz, Izabelów (12 miejsc) między Zduńską Wolą a Sieradzem, Kamieńsk (10 miejsc) między Piotrkowem Trybunalskim a Radomskiem, Żakowice (10 miejsc) między Łodzią a Koluszkami oraz Zaosie (10 miejsc) między Tomaszowem Mazowieckim a Koluszkami. Na etapie przetargu jest w parking w Bednarach (50 miejsc) między Sochaczewem a Łowiczem. Wkrótce zostanie ogłoszone postępowanie na budowę 160 miejsc postojowych przy przystanku Opoczno Południowe.

– Program Przystankowy przynosi liczne korzyści dla pasażerów, mieszkańców oraz komunikacji lokalnej. Dzięki inwestycjom w nowe perony oraz parkingi dla samochodów podróżni będą mieli lepszy dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Zapewnienie wygodnych przesiadek z transportu indywidualnego na pociąg przeciwdziała wykluczeniu komunikacyjnemu. Wzrost atrakcyjności regionu, wynikający z rozwoju sieci transportowej, sprzyja także rozwojowi lokalnej gospodarki – powiedział Dariusz Klimczak, minister infrastruktury.

– Budowa parkingów przy przystankach i stacjach to wygodniejsze warunki podróżowania. Mieszkańcy i pasażerowie, dzięki lepszej dostępności do kolei, chętniej przesiądą się z samochodów do transportu zbiorowego. Nowoczesne parkingi zapewniają komfortowe warunki oczekiwania na pociąg oraz możliwość bezpiecznego pozostawienia własnego środka lokomocji. To kolejny krok w kierunku nowoczesnej infrastruktury kolejowej i zrównoważonej mobilności – powiedział Piotr Wyborski, Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W każdej lokalizacji uwzględniono co najmniej 2 miejsca dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Rozstrzygnięcie ogłoszonych postępowań powinno nastąpić w tym kwartale.

Każde zadanie przewiduje również budowę miejsc do parkowania rowerów i nowych chodników. Całość będzie oświetlona energooszczędnymi latarniami, pracującymi w technologii LED.

Przy budowie 11 parkingów, w tym w Skierniewicach, Koluszkach i Tomaszowie Mazowieckim PLK ściśle współpracuje z PKP S.A. na podstawie odrębnych umów. Zgodnie z dwustronnym porozumieniem, PKP S.A. przejmie wybudowaną infrastrukturę w utrzymanie i zarządzanie.

Parkingi powstają w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, którego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane inwestycje umożliwią podróżnym dostęp do komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. W całym kraju program przewiduje budowę lub modernizację 214 przystanków kolejowych, za ponad 1 mld zł oraz budowę ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach, za 88 mln zł.

W województwie łódzkim Program objął 16 przystanków. Podróżni korzystają już z nowych przystanków:

  • Łódź Zarzew na linii łączącej osiedla Widzew i Chojny,
  • Zgierz Rudunki, Stare Grudze i Głowno Północne na trasie Łódź – Łowicz,
  • Izabelów na linii Łódź - Ostrów Wielkopolski,
  • Jedlicze koło Zgierza na linii Łódź – Kutno,
  • Tomaszówek na linii Tomaszów Mazowiecki – Opoczno,
  • Ważne Młyny, Nowa Brzeźnica, Dubidze (Pieńki Dubidzkie), Dubidze Kolonia (Strzelce Wielkie), Biała Szlachecka (Biała) na trasie z Łodzi do Częstochowy przez Zduńską Wolę,

oraz zmodernizowanych:

  • Zaosie i Żakowice Południowe na linii Łódź – Tomaszów Mazowiecki.

Na finiszu budowy jest przystanek Wistka między Chorzewem Siemkowicami a Częstochową. Na etapie postępowania przetargowego jest remont przystanku Wykno.

Kontakt dla mediów:
Rafał Wilgusiak
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 22 473 30 02