Powrót

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Ikona kalendarza i ikona wypadku

„Nie jesteś sam – pamiętaj o tych, których kochasz”

Jednym z kluczowych elementów kampanii „Bezpieczny Przejazd” jest hasło „Posłuchaj głosu rozsądku”. Podkreśla ono, że każda decyzja na drodze, zwłaszcza na przejazdach kolejowo-drogowych, może bezpośrednio wpłynąć na naszych bliskich. Wypadki na przejazdach to nie tylko statystyki – to osobiste tragedie rodzin, w których ktoś bliski został poszkodowany z powodu brawury, nieuwagi lub lekceważenia podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Jako realizatorzy kampanii „Bezpieczny Przejazd” nieustannie promujemy świadome podejmowanie decyzji na drogach. Organizujemy różne działania edukacyjne, aby przypominać jak ważne jest zachowanie ostrożności i rozwagi, szczególnie na przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych. Każda chwila nieuwagi, próba zaoszczędzenia czasu czy myślenie, że „nic się nie stanie”, mogą prowadzić do tragicznych konsekwencji – nie tylko dla nas, ale też dla pozostałych uczestników ruchu.

26 października 2005 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims). Rezolucja była zaproszeniem skierowanym do państw członkowskich i organizacji międzynarodowych do obchodów tego dnia, będących wyrazem pamięci o wszystkich poszkodowanych oraz ich najbliższych[1].

Obchody tego dnia mają na celu upamiętnienie ofiar i zwrócenie uwagi na to, jak kluczową rolę w zmniejszaniu liczby wypadków odgrywa odpowiedzialne zachowanie na drodze. Kampania „Bezpieczny Przejazd” włącza się w te działania, przypominając, że odpowiedzialność spoczywa na każdym z nas – kierowcy, motocykliście, rowerzyście czy pieszym. Każdy ma wpływ na to, jak bezpieczne są nasze drogi i przejazdy.

Edukacja kluczem do zmiany

Na polskich drogach w 2023 roku doszło do 20 936 wypadków drogowych. Stanowi to kontynuację stałej tendencji spadku liczby wypadków rok do roku. Za tymi statystykami idzie również zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych, w tym roku 1893 osoby poniosło śmierć na drogach. W tych statystykach, 91% sprawców wszystkich wypadków to kierowcy. W 2023 roku największy odsetek wśród poszkodowanych w wypadkach stanowili kierujący samochodami osobowymi oraz ich pasażerowie (47,4%). Piesi stanowili 19,5% wszystkich poszkodowanych, co wynika z dużego udziału potrąceń w ogólnej liczbie wypadków (22,9%) oraz z faktu, że w sytuacji kolizji pojazdu z pieszym, ten ostatni jest narażony na znacznie większe niebezpieczeństwo niż kierowca[2].

Działania edukacyjne, jakie prowadzimy w ramach kampanii „Bezpieczny Przejazd”, są skierowane do wszystkich grup użytkowników przejazdów. Celem jest zwiększenie świadomości na temat zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnego zachowania na przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych. Dla najmłodszych organizowane są m.in. multimedialne zajęcia i prelekcje, które uczą, jak prawidłowo zachowywać się przy przekraczaniu torów, a także jak powiadamiać o zagrożeniach. Dla dorosłych przygotowujemy wiele poradników przypominających o zasadach bezpieczeństwa. Od 2016 r. prowadzimy warsztaty dla instruktorów nauki jazdy i wykładowców ośrodków szkolenia kierowców, podczas których promujemy wiedzę z zakresu bezpiecznego pokonywania przejazdów  wśród osób odpowiedzialnych za przygotowanie przyszłych kierujących pojazdami mechanicznymi.

Bezpieczeństwo na drodze i podczas przekraczania przejazdów to temat, który powinien być obecny nie tylko od święta. Każdego dnia powinniśmy pamiętać, że naszym obowiązkiem jest dbałość o własne życie i zdrowie, ale także o innych uczestników ruchu drogowego.

 


[1]https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Bezpiecznego_Kierowcy

[2]https://statystyka.policja.pl/download/20/423450/Wypadkidrogowe2023.pdf s. 6, 37