Zobacz kim są nasi Specjaliści i co sami mówią o sobie

Artur, Dyrektor projektu ds. budowy systemu SEPE II

Nie trzymamy się „kurczowo” jednego podejścia, szukamy nowych dróg.

W Biurze Informatyki PLK pracuję od 9 lat, jestem świadkiem ogromnego skoku w obszarze IT jaki dokonał się w tym czasie na kolei. 

Obecnie projekty informatyczne prowadzone są z wykorzystaniem nowoczesnych metodyk (np. AGILE/SCRUM, czy LEAN/KANBAN). Architekci, projektanci UX i programiści to eksperci w swoich dziedzinach. Firma ufa im i pozwala na dużą dowolność w wyborze konkretnych rozwiązań, które zastosują. Nie trzymamy się „kurczowo” jednego, znanego podejścia – stawiamy na rozwój i dobór optymalnej metody realizacji danego zadania – nawet jeśli wiąże się to z potrzebą konsultacji, czy dodatkową nauką. Dzięki temu, nasze produkty są bardzo dobrej jakości, a pracownicy pozostają na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami stosowanymi aktualnie w świecie IT. Programy tworzymy przede wszystkim w .NET, głównie są to aplikacje internetowe typu SPA (korzystamy m.in. z: ASP .NET MVC5, WebApi, HTML5, CSS3, TypeScript, Less, Breeze, Knockout, AgularJS, KendoJS), a także mobilne (Apache Cordova, jQuery Mobile), jesteśmy również autorami kilku aplikacji desktopowych napisanych w WPF. 

Pracę w PLK cenię przede wszystkim za możliwość dynamicznego rozwoju, dostęp do szkoleń i porad elity ekspertów, a także za umożliwienie stosunkowo dużej – w porównaniu z innymi firmami - samodzielności w podejmowaniu codziennych decyzji.Hubert, koordynator ICT ds. systemów ewidencji pracy eksploatacyjnej

Mam duży wpływ na tworzenie architektury systemów.

W naszej Spółce pracuję od 6 lat. Jestem zatrudniony w biurze informatyki jako programista. Zawodowo programowaniem zajmuje się od 9 lat. Jest to jednocześnie moja pasja. 

Zajmuję się tworzeniem oprogramowania związanego głownie z pracą eksploatacyjną oraz rozkładami jazdy. Są to aplikacje zainstalowane na komputerach pracowników Spółki, aplikacje internetowe, mobilne oraz przetwarzające dane np. o lokalizacji pociągu. Programy tworzone są w dużej mierze w technologiach firmy Microsoft. Praca daje mi dużo zadowolenia i pozwala na tworzenie innowacyjnych rozwiązań. Kładziemy duży nacisk na wykorzystanie najnowocześniejszych technologii, które wymagają od programistów ciągłego rozwoju - to jednocześnie pozwala na duży wkład osobisty w tworzenie architektury systemów. Praca nie jest odtwórcza i praktycznie każdego dnia przynosi nowe wyzwania, których rozwiązywanie daje ogromną satysfakcję.Krzysztof, Naczelnik wydziału rozwoju systemów opisu sieci

Skala jest nasza siłą.

Jestem pracownikiem PLK od ponad 4 latach, koordynuję pracę kilkuosobowego zespołu. Moje doświadczenie zawodowe to ponad 9 lat pracy w obszarze budowy i wdrażania systemów informatycznych. 

Praca pozwala mi na rozwój umiejętności dzięki realizacji ciekawych projektów informatycznych (zazwyczaj w najnowszych technologiach) o skali ogólnokrajowej, a często międzynarodowej. Ze względu na specyfikę branży, rozwiązania IT dla kolei muszą charakteryzować się najwyższymi parametrami jeśli chodzi o bezpieczeństwo, stabilność i ciągłość działania.

Kontakt z pracownikami o zróżnicowanym doświadczeniu zawodowym podnosi moje umiejętności interpersonalne. Satysfakcjonuje mnie możliwość dzielenia się wiedzą i doświadczeniami z innymi pracownikami.Piotr, Dyrektor Projektu ds. budowy i wdrożenia systemu EDR

To wymagające zadanie. Pomagamy innym prowadzić ruch pociągów. 

W Biurze Informatyki PLK. pracuję od 4 lat, jednak z koleją i z informatyką na kolei jestem związany już od 18 lat, czyli od czasu ukończenia studiów. 

Na co dzień kieruję pracami związanymi z budową systemu wspomagającego zarządzanie ruchem kolejowym. Ponadto zajmuję się również systemami związanymi z różnymi formami prezentacji informacji pasażerskiej dla podróżnych (dworce, portale internetowe, aplikacje mobilne). Praca na styku dwóch dziedzin: kolei i informatyki jest wymagająca, jednak niesie ze sobą również możliwość realnego wpływu na usprawnienie i ułatwienie pracy ludzi, którzy bezpośrednio dbają o płynność i punktualność ruchu na kolei. Dostęp do najnowszych technologii informatycznych powoduje, że realizowane rozwiązania udostępniają najnowocześniejsze środki, metody i sposoby dystrybucji informacji pomiędzy zainteresowanymi stronami. Zadowolenie użytkowników końcowych, jak również innych odbiorców informacji wytwarzanej przez budowane systemy informatyczne, jest powodem do osobistej satysfakcji z wykonanej pracy, a zarazem dodatkowym motywatorem i inspiracją do poszukiwania nowych i ustawicznego doskonalenia istniejących rozwiązań informatycznych.