30.12.2020

TBM poszły w ruch. Mechaniczne „krety” wydrążą tunele kolejowe w Łodzi

Uruchomiliśmy obie tarcze TBM, które wydrążą tunele kolejowe w Łodzi. Katarzyna – duży TBM rozpoczął prace przy dwutorowym tunelu do Łodzi Fabrycznej. Faustyna – mniejszy TBM wykona 4 jednotorowe tunele do Łodzi Kaliskiej i Łodzi Żabieniec.

Skąd takie imiona dla maszyn? TBM-om pracującym w Łodzi nadaliśmy imiona ważne dla kolejarzy i miasta. Katarzyna to imię patronki kolejarzy św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Faustyna – takie imię nosi patronka Łodzi św. Faustyna Kowalska.

Tunel średnicowy to kontynuacja budowy dworca Łódź Fabryczna. Inwestycja zapewni efektywny system kolejowych połączeń międzyregionalnych oraz szybsze połączenie przez centrum miasta. Dworzec Łódź Fabryczna z dworca końcowego stanie się przelotowym. Przez ścisłe centrum Łodzi będą mogły jechać pociągi regionalne i dalekobieżne – na osi wschód – zachód (przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Kaliska) i na osi północ – południe (przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna, Żabieniec). W ramach projektu powstaną nowe przystanki m. in. Łódź Polesie i Łódź Śródmieście, które będą zintegrowane z komunikacją miejską i ułatwią mieszkańcom codzienne podróże.

udostępnij drukuj