18.10.2019

Operacja "nasuwanie" – nasuwanie przęsła mostu nad Kanałem Kędzierzyńskim

Most nad Kanałem Kędzierzyńskim to jeden z najważniejszych obiektów inżynieryjnych na linii kolejowej nr 199, łączącej Toszek i Kędzierzyn Koźle. Linia ta jest szczególnie ważna dla transportu towarów (głównie kruszyw i węgla) z terenów woj. opolskiego i śląskiego (w tym Rybnickiego Okręgu Węglowego) w stronę północnej części kraju.

Stalowe przęsło mostu zostało zdemontowane, a w jego miejsce w zeszłym tygodniu zamontowano nowe przęsło. Operacja nasuwania trwała kilka dni. Obecnie trwają prace związane z prawidłowym osadzeniem przęsła na przyczółkach i demontażem tymczasowych podpór. Następnie położona zostanie nawierzchnia torowa. Oddanie gotowego mostu planowane jest pod koniec 2019 r.

Roboty są przeprowadzane w ramach projektu „Prace na liniach kolejowych nr 153, 199, 681, 682 oraz 872 na odcinku Toszek Północ-Rudziniec Gliwicki-Stare Koźle" o wartości ponad 180 mln zł, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

udostępnij drukuj