13.02.2020

Łódź: Transport pierwszej tarczy do drążenia tuneli kolejowych zakończony

W Łodzi są już wszystkie elementy pierwszej z dwóch maszyn TBM, które wydrążą tunel kolejowy w mieście. Przywieziona do Polski pierwsza tarcza o 8,76 m średnicy i 95 m długości przygotuje część tras podziemnych, które zapewnią lepsze połączenia kolejowe w kraju i regionie. Wykonawca zakończył rozładunek wszystkich elementów 650-tonowego „mechanicznego kreta” i przygotowuje kolejny etap robót.

Niebawem rozpocznie się transport do Polski drugiej, większej tarczy TBM. Maszyna o masie 1560 ton, 115 m długości i ponad 13 m średnicy wydrąży dwutorowy tunel o dł. 3 km od komory startowej pomiędzy ul. Odolanowską i Stolarską do stacji Łódź Fabryczna. To największa maszyna TBM, jaka pracowała do tej pory w Polsce. Pierwsze elementy tarczy mogą dotrzeć do Łodzi już w marcu.

Tunel Łódź Fabryczna- Łódź Kaliska/Łódź Żabieniec to kontynuacja modernizacji łódzkiego węzła kolejowego. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie inwestycji planowane jest do 2022 r.

Więcej informacji na stronie http://tunel-laczypolske.pl/

udostępnij drukuj