16.03.2020

Jak wygląda TBM? Spacer po maszynie drążącej tunel kolejowy w Łodzi

W Łodzi są już wszystkie elementy pierwszej z dwóch maszyn TBM, które wydrążą tunel kolejowy w mieście. Przywieziona do Polski pierwsza tarcza o 8,76 m średnicy i 95 m długości przygotuje część tras podziemnych, które zapewnią lepsze połączenia kolejowe w kraju i regionie.

Niebawem do Łodzi dotrą elementy drugiej, większej tarczy TBM widocznej w materiale. Rozpoczęły się przygotowania do jej transportu. Pierwsze części maszyny powinny dojechać jeszcze w marcu, jednak realizacja transportu zależy od warunków i możliwości przewozów międzynarodowych w obecnej sytuacji.

W filmie zobaczycie, jak od wewnątrz wygląda największa maszyna TBM, jaka pracowała do tej pory w Polsce. Zabieramy Was na wycieczkę po „mechanicznym krecie”, który wydrąży dwutorowy tunel o dł. 3 km od komory startowej pomiędzy ul. Odolanowską i Stolarską do stacji Łódź Fabryczna.

Obecnie kontynuujemy budowę komory startowej dla tej maszyny. Postępują też prace projektowe, które pozwolą w najbliższych miesiącach na rozpoczęcie drążenia tunelu. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na koniec 2022 r.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Więcej informacji na stronie http://tunel-laczypolske.pl/

udostępnij drukuj