27.02.2020

Jak wygląda instalacja sieci trakcyjnej? Linia Toszek Północ-Rudziniec Gliwicki

Czy montowanie sieci trakcyjnej to niebezpieczne zajęcie? Czy robotnicy muszą zakładać specjalne rękawice i obuwie? To tylko niektóre z pytań, jakie zadają sobie uważni obserwatorzy prowadzonych przez nas prac modernizacyjnych na liniach kolejowych. Postanowiliśmy odwiedzić pracowników, którzy montują sieć trakcyjną na remontowanej linii kolejowej Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki. Poznaliśmy też ich ulubieńca o wdzięcznej nazwie: PUSIO, czyli pociąg utrzymania sieci trakcyjnej i oświetlenia. Zapraszamy do obejrzenia filmu. 

Linia kolejowa Toszek – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle to jedna z najważniejszych tras towarowych na Górnym Śląsku. Zapewnia m.in. transport węgla z kopalń Rybnickiego Okręgu Węglowego do portów w Szczecinie, Świnoujściu i Gdyni. Prace na linii zwiększą poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego i drogowego, zapewnią sprawniejszy i szybszy transport towarów. Dzięki odnowieniu infrastruktury możliwy będzie przejazd większej liczby składów. Efektem będzie zwiększenie konkurencyjności kolei w stosunku do transportu drogowego.

Roboty na linii Toszek – Stare Koźle są przeprowadzane w ramach projektu „Prace na liniach kolejowych nr 153, 199, 681, 682 oraz 872 na odcinku Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle" o wartości ponad 190 mln zł, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

udostępnij drukuj