Filtrowanie
25.09.2020

Na czym polega profilowanie toru?

Profilowanie toru to bardzo ważny proces, przeprowadzany jako jeden z ostatnich etapów prac na modernizowanych liniach kolejowych. Jego prawidłowe wykonanie zapewnia wieloletnią i bezawaryjną eksploatację linii kolejowej. W materiale zobaczycie, jak wygląda praca profilarki – maszyny, dzięki której podkłady i szyny zyskują stabilność pozwalającą na wytrzymanie wielotonowych nacisków...

14.09.2020

Kraków po kolei - odcinek 63

W najnowszym odcinku naszej serii opowiadamy o budowie nowego wiaduktu kolejowego na ul. Łokietka. Trwa ostatni etap jego modernizacji. Z materiału dowiecie się m. in. kiedy zakończą się prace oraz jakie korzyści przyniesie kierowcom i pieszym odnowienie przeprawy. W filmie mówimy też o remontach pozostałych obiektów inżynieryjnych, m. in. wiaduktów i mostów, na krakowskiej linii średnicowej.

11.09.2020

Stacja Kraków Główny po modernizacji

Nowe tory, rozjazdy, tarcze manewrowe, sygnalizatory i system sterowania ruchem, który nad tym wszystkim czuwa. Zakończyła się modernizacja stacji Kraków Główny. W materiale zobaczycie efekty naszych prac.

10.09.2020

Jak wzmacniamy podtorze?

Jak to się dzieje, że pociągi jeżdżą szybko i bezpiecznie? Niezwykle istotne w tym kontekście jest podtorze, czyli „fundament” toru kolejowego. To część gruntowa szlaku kolejowego, na której buduje się nawierzchnię toru. Podtorze może występować jako nasyp lub przekop. W skład podtorza wchodzą urządzenia zabezpieczające i ochraniające jego elementy oraz urządzenia odwadniające. Dzięki podtorzu...

04.09.2020

Zwiększamy możliwości dostępu do portów w Szczecinie i Świnoujściu

Poprawiamy kolejowy dostęp do portów w Szczecinie i Świnoujściu. Inwestycja zapewni skrócenie czasu przewozu ładunków oraz umożliwi przejazd większej liczby pociągów towarowych. Dzięki pracom do portów będą mogły dojechać cięższe składy, a to oznacza jednorazowy przewóz większej ilości towarów, czyli większą efektywność transportu kolejowego. Na inwestycji zyska gospodarka regionu i całego kraju.

03.09.2020

Pomorskie: poprawiamy kolejowy dostęp do portów Gdańsk i Gdynia

Poprawiamy kolejowy dostęp do portów Gdańsk i Gdynia. Starą infrastrukturę zastąpi nowa, która zapewni sprawną i bezpieczną obsługę większej liczby pociągów towarowych. Inwestycja ze środków CEF Transport to szybszy przewóz większej ilości ładunków.

28.08.2020

Lokomotywy sprawdziły kolejowy most i wiadukty we Wronkach

Pierwsze jazdy po kolejowym moście i nowych konstrukcjach wiaduktów we Wronkach na trasie z Poznania do Szczecina. Wytrzymałość obiektów sprawdziły m.in. 120 tonowe lokomotywy. Inwestycja dla sprawnych i bezpiecznych podróży z #CEFTransport. Więcej o inwestycji na poznan-szczecin.pl.

24.08.2020

Czechowice-Dziedzice – kolejowy węzeł w modernizacji

Postępuje modernizacja węzła kolejowego Czechowice-Dziedzice. Efektem będą sprawniejsze podróże w Beskidy i do Czech. Pasażerowie skorzystają z przebudowanych, wygodniejszych obiektów – stacji Czechowice-Dziedzice oraz przystanków Goczałkowice Zdrój i Zabrzeg.

21.08.2020

LCS Konin – nowoczesne sterowanie ruchem kolejowym

Nowe Lokalne Centrum Sterowania w Koninie umożliwia bezpieczniejsze i sprawniejsze przejazdy na odcinku Swarzędz - Barłogi na trasie z Poznania do Warszawy. Nowoczesne systemy zwiększają przepustowość ważnej trasy. W materiale zobaczycie, jak wygląda nowy obiekt.

20.08.2020

Kraków po kolei - odcinek 62

W najnowszym odcinku naszej serii opowiadamy o rozbiórce starego mostu kolejowego nad Wisłą w Krakowie. Z materiału dowiecie się m. in., jak przebiega cała operacja oraz co się stanie z poszczególnymi przęsłami przeprawy. W filmie mówimy też o budowie dwóch kolejnych nowych mostów.

12.08.2020

Nocne wędrówki zwierząt obok pociągów na Rail Baltica

Sarny, lisy, łosie i zające spacerują obok linii Rail Baltica Warszawa – Białystok. Kamery umieszczone w pobliżu torów zarejestrowały życie dużych i mniejszych ssaków. To kolejne obserwacje PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., które potwierdzają, że linie kolejowe nie są barierą dla zwierząt.

12.08.2020

Zwierzęta bezpiecznie wędrują obok pociągów na Rail Baltica

Sarny, lisy, łosie i zające spacerują obok linii Rail Baltica Warszawa – Białystok. Kamery umieszczone w pobliżu torów zarejestrowały życie dużych i mniejszych ssaków. To kolejne nasze obserwacje, które potwierdzają, że linie kolejowe nie są barierą dla zwierząt.

11.08.2020

Postępy prac na linii Wronki - Słonice

Szykujemy lepsze podróże między Poznaniem a Szczecinem. W materiale zobaczycie, jak postępują prace na odcinku z Wronek do Słonic. Efekty inwestycji dla podróżnych to wyższy komfort stacji i przystanków, krótszy czas przejazdu z Wielkopolski na Pomorze Zachodnie, większa dostępność kolei i wzrost bezpieczeństwa pasażerów.

Inwestycja jest współfinansowana z programu unijnego CEF „Łącząc Europę”.

10.08.2020

Kraków po kolei - odcinek 61

W najnowszym odcinku naszej serii opowiadamy o kolejnych efektach modernizacji linii kolejowej w kierunku Katowic. Z filmu dowiecie się m. in., jak zmieniła się stacja Kraków Mydlniki dzięki gruntownemu remontowi oraz jakie korzyści dla kierowców przyniosła przebudowa wiaduktów kolejowych na ul. Łupaszki i ul. Zielony Most.

24.07.2020

Przebieg transportu większej tarczy TBM do Łodzi

Większa maszyna TBM, która wydrąży podziemny tunel kolejowy w Łodzi wymagała specjalistycznego transportu do Polski z fabryki w Schwanau w Niemczech. Ok. 1560-tonowa maszyna o 13,04 m średnicy i 110 m długości to największe tego rodzaju urządzenie, jakie pracowało do tej pory w Polsce. Wyzwaniem był przewóz poszczególnych elementów. Transport odbywał się na lądzie i wodzie. Skalę przedsięwzięcia...