- Grudzień 2020 (13 entries)
- Listopad 2020 (8 entries)
- Październik 2020 (6 entries)
- Wrzesień 2020 (7 entries)
- Sierpień 2020 (8 entries)
- Lipiec 2020 (6 entries)
- Czerwiec 2020 (7 entries)
- Maj 2020 (15 entries)
- Kwiecień 2020 (4 entries)
- Marzec 2020 (8 entries)
- Luty 2020 (10 entries)
- Styczeń 2020 (8 entries)
- Grudzień 2019 (10 entries)
- Listopad 2019 (12 entries)
- Październik 2019 (10 entries)
- Wrzesień 2019 (7 entries)
- Sierpień 2019 (4 entries)
- Lipiec 2019 (5 entries)
- Czerwiec 2019 (4 entries)
- Maj 2019 (8 entries)
- Kwiecień 2019 (7 entries)
- Marzec 2019 (11 entries)
- Luty 2019 (5 entries)
- Styczeń 2019 (6 entries)
- Grudzień 2018 (4 entries)
- Listopad 2018 (4 entries)
- Październik 2018 (8 entries)
- Wrzesień 2018 (4 entries)
- Sierpień 2018 (6 entries)
- Lipiec 2018 (9 entries)
- Czerwiec 2018 (9 entries)
- Maj 2018 (5 entries)
- Kwiecień 2018 (6 entries)
- Marzec 2018 (4 entries)
- Luty 2018 (5 entries)
- Styczeń 2018 (8 entries)
Na czym polega profilowanie toru?
Profilowanie toru to bardzo ważny proces, przeprowadzany jako jeden z ostatnich etapów prac na modernizowanych liniach kolejowych. Jego prawidłowe wykonanie zapewnia wieloletnią i bezawaryjną eksploatację linii kolejowej. W materiale zobaczycie, jak wygląda praca profilarki – maszyny, dzięki której podkłady i szyny zyskują stabilność pozwalającą na wytrzymanie wielotonowych nacisków...
Kraków po kolei - odcinek 63
W najnowszym odcinku naszej serii opowiadamy o budowie nowego wiaduktu kolejowego na ul. Łokietka. Trwa ostatni etap jego modernizacji. Z materiału dowiecie się m. in. kiedy zakończą się prace oraz jakie korzyści przyniesie kierowcom i pieszym odnowienie przeprawy. W filmie mówimy też o remontach pozostałych obiektów inżynieryjnych, m. in. wiaduktów i mostów, na krakowskiej linii średnicowej.
Stacja Kraków Główny po modernizacji
Nowe tory, rozjazdy, tarcze manewrowe, sygnalizatory i system sterowania ruchem, który nad tym wszystkim czuwa. Zakończyła się modernizacja stacji Kraków Główny. W materiale zobaczycie efekty naszych prac.
Jak wzmacniamy podtorze?
Jak to się dzieje, że pociągi jeżdżą szybko i bezpiecznie? Niezwykle istotne w tym kontekście jest podtorze, czyli „fundament” toru kolejowego. To część gruntowa szlaku kolejowego, na której buduje się nawierzchnię toru. Podtorze może występować jako nasyp lub przekop. W skład podtorza wchodzą urządzenia zabezpieczające i ochraniające jego elementy oraz urządzenia odwadniające. Dzięki podtorzu...
Zwiększamy możliwości dostępu do portów w Szczecinie i Świnoujściu
Poprawiamy kolejowy dostęp do portów w Szczecinie i Świnoujściu. Inwestycja zapewni skrócenie czasu przewozu ładunków oraz umożliwi przejazd większej liczby pociągów towarowych. Dzięki pracom do portów będą mogły dojechać cięższe składy, a to oznacza jednorazowy przewóz większej ilości towarów, czyli większą efektywność transportu kolejowego. Na inwestycji zyska gospodarka regionu i całego kraju.
Pomorskie: poprawiamy kolejowy dostęp do portów Gdańsk i Gdynia
Poprawiamy kolejowy dostęp do portów Gdańsk i Gdynia. Starą infrastrukturę zastąpi nowa, która zapewni sprawną i bezpieczną obsługę większej liczby pociągów towarowych. Inwestycja ze środków CEF Transport to szybszy przewóz większej ilości ładunków.
Lokomotywy sprawdziły kolejowy most i wiadukty we Wronkach
Pierwsze jazdy po kolejowym moście i nowych konstrukcjach wiaduktów we Wronkach na trasie z Poznania do Szczecina. Wytrzymałość obiektów sprawdziły m.in. 120 tonowe lokomotywy. Inwestycja dla sprawnych i bezpiecznych podróży z #CEFTransport. Więcej o inwestycji na poznan-szczecin.pl.
Czechowice-Dziedzice – kolejowy węzeł w modernizacji
Postępuje modernizacja węzła kolejowego Czechowice-Dziedzice. Efektem będą sprawniejsze podróże w Beskidy i do Czech. Pasażerowie skorzystają z przebudowanych, wygodniejszych obiektów – stacji Czechowice-Dziedzice oraz przystanków Goczałkowice Zdrój i Zabrzeg.
LCS Konin – nowoczesne sterowanie ruchem kolejowym
Nowe Lokalne Centrum Sterowania w Koninie umożliwia bezpieczniejsze i sprawniejsze przejazdy na odcinku Swarzędz - Barłogi na trasie z Poznania do Warszawy. Nowoczesne systemy zwiększają przepustowość ważnej trasy. W materiale zobaczycie, jak wygląda nowy obiekt.
Kraków po kolei - odcinek 62
W najnowszym odcinku naszej serii opowiadamy o rozbiórce starego mostu kolejowego nad Wisłą w Krakowie. Z materiału dowiecie się m. in., jak przebiega cała operacja oraz co się stanie z poszczególnymi przęsłami przeprawy. W filmie mówimy też o budowie dwóch kolejnych nowych mostów.
Nocne wędrówki zwierząt obok pociągów na Rail Baltica
Sarny, lisy, łosie i zające spacerują obok linii Rail Baltica Warszawa – Białystok. Kamery umieszczone w pobliżu torów zarejestrowały życie dużych i mniejszych ssaków. To kolejne obserwacje PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., które potwierdzają, że linie kolejowe nie są barierą dla zwierząt.
Zwierzęta bezpiecznie wędrują obok pociągów na Rail Baltica
Sarny, lisy, łosie i zające spacerują obok linii Rail Baltica Warszawa – Białystok. Kamery umieszczone w pobliżu torów zarejestrowały życie dużych i mniejszych ssaków. To kolejne nasze obserwacje, które potwierdzają, że linie kolejowe nie są barierą dla zwierząt.
Postępy prac na linii Wronki - Słonice
Szykujemy lepsze podróże między Poznaniem a Szczecinem. W materiale zobaczycie, jak postępują prace na odcinku z Wronek do Słonic. Efekty inwestycji dla podróżnych to wyższy komfort stacji i przystanków, krótszy czas przejazdu z Wielkopolski na Pomorze Zachodnie, większa dostępność kolei i wzrost bezpieczeństwa pasażerów.
Inwestycja jest współfinansowana z programu unijnego CEF „Łącząc Europę”.
Kraków po kolei - odcinek 61
W najnowszym odcinku naszej serii opowiadamy o kolejnych efektach modernizacji linii kolejowej w kierunku Katowic. Z filmu dowiecie się m. in., jak zmieniła się stacja Kraków Mydlniki dzięki gruntownemu remontowi oraz jakie korzyści dla kierowców przyniosła przebudowa wiaduktów kolejowych na ul. Łupaszki i ul. Zielony Most.
Przebieg transportu większej tarczy TBM do Łodzi
Większa maszyna TBM, która wydrąży podziemny tunel kolejowy w Łodzi wymagała specjalistycznego transportu do Polski z fabryki w Schwanau w Niemczech. Ok. 1560-tonowa maszyna o 13,04 m średnicy i 110 m długości to największe tego rodzaju urządzenie, jakie pracowało do tej pory w Polsce. Wyzwaniem był przewóz poszczególnych elementów. Transport odbywał się na lądzie i wodzie. Skalę przedsięwzięcia...