Filtrowanie
20.03.2020

Warszawa Powązki – wirtualny spacer po nowym przystanku

Przystanek Warszawa Powązki to drugi, po Warszawie Koło, nowy dodatkowy dostęp do kolei w mieście zbudowany na linii obwodowej. Nowy przystanek zapewnia wygodne podróże i lepszą komunikację od listopada 2019 r. – sprawniejsze dojazdy do pracy i szkoły z wysokich i komfortowo wyposażonych peronów, a o odjazdach pociągów powiadamia nowoczesny system dynamicznej informacji pasażerskiej. Zobaczcie...

18.03.2020

Kraków po kolei - odcinek 54

W najnowszym odcinku naszej serii opowiadamy o postępującej budowie estakad kolejowych w centrum Krakowa. Z materiału dowiecie się również o kolejnych krokach związanych z modernizacją wiaduktu nad ul. Grzegórzecką.

16.03.2020

Jak wygląda TBM? Spacer po maszynie drążącej tunel kolejowy w Łodzi

W Łodzi są już wszystkie elementy pierwszej z dwóch maszyn TBM, które wydrążą tunel kolejowy w mieście. Przywieziona do Polski pierwsza tarcza o 8,76 m średnicy i 95 m długości przygotuje część tras podziemnych, które zapewnią lepsze połączenia kolejowe w kraju i regionie.

12.03.2020

Efekty remontu linii Toszek Północ-Rudziniec Gliwicki

Przebudowa i podnoszenie parametrów towarowych linii kolejowych to jeden z naszych priorytetów w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Dzięki przeprowadzonym pracom coraz więcej towarów zamiast po drogach porusza się torami. To zwiększa bezpieczeństwo i wpływa pozytywnie na środowisko. Jedną z wyremontowanych w ostatnim czasie towarowych linii kolejowych jest linia nr 153 Toszek Północ – Rudziniec...

06.03.2020

Kraków Złocień – nowy przystanek na mapie Krakowa

Tuż przy wschodniej granicy Krakowa powstaje nowy przystanek, dedykowany pasażerom kolei aglomeracyjnej. Do końca roku przy ul. Złocieniowej wybudowane będą dwa nowoczesne perony. Dzięki windom korzystać z niego będą mogli wszyscy podróżni, również osoby o ograniczonej możliwości poruszania się. W materiale zobaczycie, jak przebiegają prace. Cała inwestycja zakończy się w 2021 r.

05.03.2020

Stawiamy na recykling i ekologię – na przykładzie linii Toszek Północ-Stare Koźle

Stawiamy na recykling i ekologię. Widać to szczególnie w postępującym procesie przebudowy linii kolejowych na terenie naszego kraju. Każda taka inwestycja poprzedzona jest analizą, podczas której wyspecjalizowana komisja ocenia, jakie elementy linii przeznaczonej do remontu da się ponownie wykorzystać. Zbierane są także informacje o materiałach, które można ponownie przetworzyć. Dzięki temu...

03.03.2020

Kraków po kolei - odcinek 53

W najnowszym odcinku naszej serii odwiedzamy stację Kraków Płaszów. Ostatnio byliśmy tam z ekipą filmową rok temu, kiedy zaczęliśmy przebudowę obiektu. Z materiału dowiecie się, jakie prace wykonaliśmy przez ten czas. Informujemy też, co dzięki inwestycji zyskają podróżni oraz kiedy zostaną oddane do użytku 2 nowe perony.

27.02.2020

Jak wygląda instalacja sieci trakcyjnej? Linia Toszek Północ-Rudziniec Gliwicki

Czy montowanie sieci trakcyjnej to niebezpieczne zajęcie? Czy robotnicy muszą zakładać specjalne rękawice i obuwie? To tylko niektóre z pytań, jakie zadają sobie uważni obserwatorzy prowadzonych przez nas prac modernizacyjnych na liniach kolejowych. Postanowiliśmy odwiedzić pracowników, którzy montują sieć trakcyjną na remontowanej linii kolejowej Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki. Poznaliśmy też...

20.02.2020

Jak wygląda demontaż sieci trakcyjnej? Linia Toszek Północ-Rudziniec Gliwicki

Każdy, kto kiedyś remontował dom lub mieszkanie wie, że aby coś wybudować najpierw należy coś zburzyć. Nie inaczej jest w przypadku remontu linii kolejowej, lecz dzieje się to na o wiele większą skalę. Faza rozbiórkowa podczas inwestycji liniowych to precyzyjnie zaprojektowany proces, który musi zapewnić prawidłową realizację dalszych prac.

19.02.2020

Warszawa-Lublin – postępy w modernizacji linii nr 7

Modernizacja linii nr 7 Lublin-Warszawa jest jednym z największych projektów w Krajowym Programie Kolejowym. To strategiczny szlak kolejowy dla województwa lubelskiego. Po zakończeniu inwestycji podróż najszybszym pociągiem między Warszawą i Lublinem zajmie około 1,5 godz. Składy pojadą z prędkością do 160 km/h.

18.02.2020

Kraków po kolei - odcinek 52

Rozpoczynamy nowy sezon naszej kolejowej serii „Kraków po kolei”! Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka w 2020 r. :) W materiale odwiedzamy plac budowy nowego przystanku Kraków Bronowice. Stanie się on ważnym węzłem przesiadkowym, który ułatwi dojazdy z Krakowa na lotnisko, do Katowic, Oświęcimia, Trzebini i Krzeszowic. Z filmu dowiecie się m.in., jak będzie wyglądać nowy przystanek, jak...

17.02.2020

Tunel kolejowy w Łodzi: Jak będzie przebiegać?

Budowa tunelu średnicowego w Łodzi to kontynuacja prac rozpoczętych budową dworca Łódź Fabryczna. Tunel kolejowy przebiegający pod centrum miasta połączy główne łódzkie stacje – Łódź Widzew, Łódź Fabryczną z Łodzią Kaliską i Łodzią Żabieniec. Inwestycja otworzy aglomerację łódzką na nowe połączenia kolejowe i usprawni lokalny, regionalny i krajowy transport pasażerski oraz towarowy.

13.02.2020

Łódź: Transport pierwszej tarczy do drążenia tuneli kolejowych zakończony

W Łodzi są już wszystkie elementy pierwszej z dwóch maszyn TBM, które wydrążą tunel kolejowy w mieście. Przywieziona do Polski pierwsza tarcza o 8,76 m średnicy i 95 m długości przygotuje część tras podziemnych, które zapewnią lepsze połączenia kolejowe w kraju i regionie. Wykonawca zakończył rozładunek wszystkich elementów 650-tonowego „mechanicznego kreta” i przygotowuje kolejny etap robót.

11.02.2020

Stacja Rzeszów Główny – korzyści dla podróżnych na półmetku prac

Kończy się pierwszy etap modernizacji stacji Rzeszów Główny. W połowie lutego udostępnimy pasażerom dwa większe, wyższe i wygodniejsze perony. Wtedy rozpocznie się kolejny etap przebudowy. Peron nr 3, podobnie jak dwa nowe, będzie powiększony i podwyższony, co ułatwi wsiadanie do pociągu. Wykonawcy będą pracować przy rozbudowie przejścia podziemnego. Od połowy lutego będzie można się nim dostać do...

11.02.2020

Etapy przebudowy mostu nad Kanałem Kędzierzyńskim

W ramach prac na linii kolejowej nr 199, łączącej Toszek i Kędzierzyn Koźle remontujemy most nad Kanałem Kędzierzyńskim – jeden z najważniejszych obiektów inżynieryjnych na trasie. Linia ta jest szczególnie ważna dla transportu towarów (głównie kruszyw i węgla) z terenów woj. opolskiego i śląskiego (w tym Rybnickiego Okręgu Węglowego) w stronę północnej części kraju.