Filtrowanie
20.08.2020

Kraków po kolei - odcinek 62

W najnowszym odcinku naszej serii opowiadamy o rozbiórce starego mostu kolejowego nad Wisłą w Krakowie. Z materiału dowiecie się m. in., jak przebiega cała operacja oraz co się stanie z poszczególnymi przęsłami przeprawy. W filmie mówimy też o budowie dwóch kolejnych nowych mostów.

12.08.2020

Nocne wędrówki zwierząt obok pociągów na Rail Baltica

Sarny, lisy, łosie i zające spacerują obok linii Rail Baltica Warszawa – Białystok. Kamery umieszczone w pobliżu torów zarejestrowały życie dużych i mniejszych ssaków. To kolejne obserwacje PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., które potwierdzają, że linie kolejowe nie są barierą dla zwierząt.

12.08.2020

Zwierzęta bezpiecznie wędrują obok pociągów na Rail Baltica

Sarny, lisy, łosie i zające spacerują obok linii Rail Baltica Warszawa – Białystok. Kamery umieszczone w pobliżu torów zarejestrowały życie dużych i mniejszych ssaków. To kolejne nasze obserwacje, które potwierdzają, że linie kolejowe nie są barierą dla zwierząt.

11.08.2020

Postępy prac na linii Wronki - Słonice

Szykujemy lepsze podróże między Poznaniem a Szczecinem. W materiale zobaczycie, jak postępują prace na odcinku z Wronek do Słonic. Efekty inwestycji dla podróżnych to wyższy komfort stacji i przystanków, krótszy czas przejazdu z Wielkopolski na Pomorze Zachodnie, większa dostępność kolei i wzrost bezpieczeństwa pasażerów.

Inwestycja jest współfinansowana z programu unijnego CEF „Łącząc Europę”.

10.08.2020

Kraków po kolei - odcinek 61

W najnowszym odcinku naszej serii opowiadamy o kolejnych efektach modernizacji linii kolejowej w kierunku Katowic. Z filmu dowiecie się m. in., jak zmieniła się stacja Kraków Mydlniki dzięki gruntownemu remontowi oraz jakie korzyści dla kierowców przyniosła przebudowa wiaduktów kolejowych na ul. Łupaszki i ul. Zielony Most.

24.07.2020

Przebieg transportu większej tarczy TBM do Łodzi

Większa maszyna TBM, która wydrąży podziemny tunel kolejowy w Łodzi wymagała specjalistycznego transportu do Polski z fabryki w Schwanau w Niemczech. Ok. 1560-tonowa maszyna o 13,04 m średnicy i 110 m długości to największe tego rodzaju urządzenie, jakie pracowało do tej pory w Polsce. Wyzwaniem był przewóz poszczególnych elementów. Transport odbywał się na lądzie i wodzie. Skalę przedsięwzięcia...

17.07.2020

Jak działa TBM – największa maszyna drążąca tunel kolejowy w Polsce

Do Łodzi z fabryki w Schwanau w Niemczech dotarły już dwie maszyny TBM do drążenia tuneli. Mniejsza tarcza wydrąży 4 jednotorowe tunele o średnicy 8,5 m i łącznej długości ok. 4,5 km. Większa, ok. 1560-tonowa maszyna o ponad 13 m średnicy i 110 m długości wykona tunel, który będzie miał ok. 3 km długości i średnicę 12,7 m. Duża TBM przeznaczona na tunel w Łodzi jest największą, jaka pracowała do...

16.07.2020

Nocny montaż wiaduktu nad ul. Armii Krajowej w Krakowie

W weekend 11-12 lipca montowany był nowy wiadukt kolejowy nad ul. Armii Krajowej. Ciężkie stalowe przęsło ustawił na miejscu dźwig. W materiale zobaczycie, jak wyglądała ta operacja. Teraz wykonawcy zajmą się budową toru na obiekcie. Roboty potrwają do końca sierpnia. Odnowiony wiadukt usprawni ruch na tzw. małej obwodnicy Krakowa.

07.07.2020

Dziennik budowy: Warszawa Okęcie - Radom

Trwa modernizacja linii kolejowej nr 8 Warszawa - Radom na odcinku z Czachówka do Radomia. W materiale zobaczycie dotychczasowe efekty prac oraz dowiecie się, jak postępują aktualnie prowadzone roboty.

03.07.2020

Nowe tory i perony między Krakowem a Podłężem

Między Krakowem a Podłężem trwa modernizacja linii kolejowej E30 w kierunku Tarnowa i Rzeszowa. Po zakończeniu inwestycji pociągi pasażerskie przyspieszą do 160 km/h. Podróże w regionie staną się szybsze i wygodniejsze. Mieszkańcy zyskają lepszy codzienny dojazd do pracy i szkoły. W materiale zobaczycie, jak postępują prace.

01.07.2020

Kraków po kolei - odcinek 60

W najnowszym odcinku naszej serii opowiadamy o nowo otwartym przystanku Kraków Bronowice. Z filmu dowiecie się m. in. jakie udogodnienia przygotowaliśmy dla podróżnych na przystanku oraz dokąd odjeżdżają pociągi z nowego obiektu.

26.06.2020

Jak wygląda wymiana toru z wykorzystaniem PUN?

Do modernizacji linii kolejowych na odcinku Toszek Północ - Rudziniec Gliwicki - Stare Koźle w woj. śląskim i opolskim wykorzystaliśmy pociąg do potokowej wymiany nawierzchni torowej, nazywany w skrócie PUN. Dzięki jego pracy możliwa jest wymiana nawet 1200 metrów linii kolejowej dziennie, a jego użycie skróciło prace o kilka tygodni. To jedna z największych maszyn budowlanych wykorzystywanych...

22.06.2020

Zobacz, jak przebiega przebudowa linii nr 7 między Otwockiem a Lublinem

Przedstawiamy postępy prac na modernizowanej linii kolejowej Warszawa-Lublin. Podróżni korzystają z przebudowanych peronów. Pociągi kursują już po nowych torach. Na całym odcinku między Otwockiem a Lublinem nadal prowadzone są roboty. W materiale zobaczycie, jak przebiega przebudowa 335-kilometrowej trasy. Więcej na temat modernizacji linii nr 7 na stronie http://www.warszawa-lublin.pl/.

19.06.2020

Kraków po kolei - odcinek 59

W najnowszym odcinku naszej serii opowiadamy o nowym kolejowym moście nad Wisłą. Z filmu dowiecie się m. in. jak wyglądały przygotowania do otwarcia obiektu oraz co dalej będzie się działo nad rzeką.

16.06.2020

Kraków Bronowice: nowy przystanek już otwarty

14 czerwca na kolejowej mapie Krakowa pojawił się nowy przystanek Kraków Bronowice. Zwiększył dostępność kolei dla mieszkańców stolicy Małopolski i aglomeracji. Pociągi oferują najlepszy czas dojazdu do centrum miasta i na lotnisko. Budowę zrealizowano w ramach zadania „Modernizacja linii kolejowej E-30, na odcinku Zabrze-Katowice-Kraków, etap IIb”.