13.02.2020

Łódź: Transport pierwszej tarczy do drążenia tuneli kolejowych zakończony

W Łodzi są już wszystkie elementy pierwszej z dwóch maszyn TBM, które wydrążą tunel kolejowy w mieście. Przywieziona do Polski pierwsza tarcza o 8,76 m średnicy i 95 m długości przygotuje część tras podziemnych, które zapewnią lepsze połączenia kolejowe w kraju i regionie. Wykonawca zakończył rozładunek wszystkich elementów 650-tonowego „mechanicznego kreta” i przygotowuje kolejny etap robót.

11.02.2020

Stacja Rzeszów Główny – korzyści dla podróżnych na półmetku prac

Kończy się pierwszy etap modernizacji stacji Rzeszów Główny. W połowie lutego udostępnimy pasażerom dwa większe, wyższe i wygodniejsze perony. Wtedy rozpocznie się kolejny etap przebudowy. Peron nr 3, podobnie jak dwa nowe, będzie powiększony i podwyższony, co ułatwi wsiadanie do pociągu. Wykonawcy będą pracować przy rozbudowie przejścia podziemnego. Od połowy lutego będzie można się nim dostać do...

11.02.2020

Etapy przebudowy mostu nad Kanałem Kędzierzyńskim

W ramach prac na linii kolejowej nr 199, łączącej Toszek i Kędzierzyn Koźle remontujemy most nad Kanałem Kędzierzyńskim – jeden z najważniejszych obiektów inżynieryjnych na trasie. Linia ta jest szczególnie ważna dla transportu towarów (głównie kruszyw i węgla) z terenów woj. opolskiego i śląskiego (w tym Rybnickiego Okręgu Węglowego) w stronę północnej części kraju.

06.02.2020

Wiertnica na budowie: most nad Kanałem Kędzierzyńskim

W ramach prac na linii kolejowej nr 199, łączącej Toszek i Kędzierzyn Koźle remontujemy most nad Kanałem Kędzierzyńskim – jeden z najważniejszych obiektów inżynieryjnych na trasie. Linia ta jest szczególnie ważna dla transportu towarów (głównie kruszyw i węgla) z terenów woj. opolskiego i śląskiego (w tym Rybnickiego Okręgu Węglowego) w stronę północnej części kraju.

06.02.2020

Wiertnica na budowie linii kolejowej: Toszek Północ-Rudziniec Gliwicki-Stare Koźle

Grunt pod torami kolejowymi musi zapewniać odpowiednią stabilność. Gdy podłoże ma tendencję do osiadania – wymaga wzmocnienia. Za pomocą specjalistycznego sprzętu – wiertnicy – tworzymy tzw. kolumny przemieszczeniowe. Jak przebiega proces tworzenia kolumn z wykorzystaniem wiertnicy? Dowiecie się tego z materiału, na przykładzie prac na linii kolejowej Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare...

28.01.2020

Rozwijamy prędkość z Poznania do Szczecina – prace na linii E 59 w woj. wielkopolskim

Trwa modernizacja linii kolejowej Poznań Główny – Szczecin Dąbie. W materiale przedstawiamy prace w woj. wielkopolskim. W filmie zobaczycie, jak zmieniają się stacje i przystanki na odcinku Poznań-Wronki. Nowoczesne perony są już dostępne m.in. w Poznaniu (Wola), Kiekrzu, Pamiątkowie i Baborówku.

27.01.2020

Kolej Łączy – modernizacja linii Zabrze-Katowice-Kraków

Trwa modernizacja linii kolejowej E 30 na odcinku Zabrze-Katowice-Kraków. W materiale zobaczycie dotychczasowe efekty prac. Dzięki inwestycji pasażerowie zyskują wygodniejszy dostęp do kolei i szybsze podróże.

23.01.2020

Rail Baltica: Pociągiem już po dwóch nitkach mostu nad Bugiem

Kolejny, polski odcinek linii Rail Baltica gotowy! Przyjazne pasażerom stacje i przystanki, nowoczesne Lokalne Centrum Sterowania ruchem kolejowym i nowy most kolejowy na rzece Bug – to tylko niektóre z efektów przeprowadzonej modernizacji odcinka linii Rail Baltica między Sadownem a Czyżewem. Od nowego roku pociągi jeżdżą tędy po obu torach, a to oznacza, że podróż między Warszawą a Białymstokiem...

22.01.2020

Rozwijamy prędkość z Poznania do Szczecina – prace na linii E 59 w woj. zachodniopomorskim

Trwa modernizacja linii kolejowej Poznań Główny – Szczecin Dąbie. W materiale przedstawiamy prace w woj. zachodniopomorskim. W filmie zobaczycie, jak zmieniają się stacje i przystanki na trasie, m. in. Stary Klukom, Choszczno, Dolice, Kolin, Stargard, Grzędzice, Reptowo, Szczecin Zdunowo i Szczecin Dąbie.

16.01.2020

Lepsze podróże na odcinku Chybie-Żory-Rybnik-Nędza/Turze – efekty remontu

Zakończyliśmy remont linii kolejowych na odcinku Chybie-Żory-Rybnik-Nędza/Turze. Podróże na trasie stały się szybsze, sprawniejsze i bardziej komfortowe. Poprawiły się także warunki transportu towarów. W materiale przedstawiamy efekty modernizacji. Szczegóły na temat inwestycji na stronie www.towarynatory.pl

15.01.2020

Sprawnie po nowych mostach przez Ełk i Pisę

Trwa kompleksowa modernizacja linii kolejowej 219 między Szczytnem a Ełkiem. W ramach prac wymieniliśmy m. in. dwa mosty kolejowe: w Piszu nad rzeką Pisą i w Nowej Wsi Ełckiej nad rzeką Ełk. Nowe obiekty zapewniają sprawne i szybsze przejazdy pociągami na Mazury. W materiale zobaczycie, jak przebiegała budowa nowych konstrukcji.

10.01.2020

Stolica dobrych relacji – modernizacja linii obwodowej w Warszawie

Przedstawiamy efekty modernizacji kolejowej linii obwodowej w Warszawie.

09.01.2020

W stronę nowoczesności – budowa nowego wiaduktu w Koninie

25 m długości, 18 szerokości, 6 m wysokości – takie wymiary ma nowy wiadukt drogowy w Koninie, wybudowany w ramach prac na linii kolejowej E 20 na odcinku Warszawa – Poznań. Nowa konstrukcja jest zbudowana z 38 belek ważących łącznie 1125 ton – tyle, ile 9 lokomotyw. Obiekt za 15 mln zł zastąpi 2 przejazdy kolejowo-drogowe. 

31.12.2019

Kraków po kolei - odcinek 51

W finałowym odcinku w 2019 roku naszej kolejowej serii „Kraków po kolei” opowiadamy o tym, co zostało zrealizowane w stolicy Małopolski w mijających miesiącach. W materiale również o kolejowych planach w Krakowie na 2020 rok.

30.12.2019

Modernizacja linii Poznań - Piła – efekty

Modernizacja linii kolejowej nr 354 Poznań - Piła dobiega końca. Dzięki pracom podróże stały się wygodniejsze, podniósł się poziom bezpieczeństwa na trasie oraz skrócił czas przejazdu pociągów ze stolicy Wielkopolski na północ regionu. W materiale – relacji z konferencji prasowej – zobaczycie rezultaty inwestycji.