Filtrowanie
07.07.2020

Dziennik budowy: Warszawa Okęcie - Radom

Trwa modernizacja linii kolejowej nr 8 Warszawa - Radom na odcinku z Czachówka do Radomia. W materiale zobaczycie dotychczasowe efekty prac oraz dowiecie się, jak postępują aktualnie prowadzone roboty.

03.07.2020

Nowe tory i perony między Krakowem a Podłężem

Między Krakowem a Podłężem trwa modernizacja linii kolejowej E30 w kierunku Tarnowa i Rzeszowa. Po zakończeniu inwestycji pociągi pasażerskie przyspieszą do 160 km/h. Podróże w regionie staną się szybsze i wygodniejsze. Mieszkańcy zyskają lepszy codzienny dojazd do pracy i szkoły. W materiale zobaczycie, jak postępują prace.

01.07.2020

Kraków po kolei - odcinek 60

W najnowszym odcinku naszej serii opowiadamy o nowo otwartym przystanku Kraków Bronowice. Z filmu dowiecie się m. in. jakie udogodnienia przygotowaliśmy dla podróżnych na przystanku oraz dokąd odjeżdżają pociągi z nowego obiektu.

26.06.2020

Jak wygląda wymiana toru z wykorzystaniem PUN?

Do modernizacji linii kolejowych na odcinku Toszek Północ - Rudziniec Gliwicki - Stare Koźle w woj. śląskim i opolskim wykorzystaliśmy pociąg do potokowej wymiany nawierzchni torowej, nazywany w skrócie PUN. Dzięki jego pracy możliwa jest wymiana nawet 1200 metrów linii kolejowej dziennie, a jego użycie skróciło prace o kilka tygodni. To jedna z największych maszyn budowlanych wykorzystywanych...

22.06.2020

Zobacz, jak przebiega przebudowa linii nr 7 między Otwockiem a Lublinem

Przedstawiamy postępy prac na modernizowanej linii kolejowej Warszawa-Lublin. Podróżni korzystają z przebudowanych peronów. Pociągi kursują już po nowych torach. Na całym odcinku między Otwockiem a Lublinem nadal prowadzone są roboty. W materiale zobaczycie, jak przebiega przebudowa 335-kilometrowej trasy. Więcej na temat modernizacji linii nr 7 na stronie http://www.warszawa-lublin.pl/.

19.06.2020

Kraków po kolei - odcinek 59

W najnowszym odcinku naszej serii opowiadamy o nowym kolejowym moście nad Wisłą. Z filmu dowiecie się m. in. jak wyglądały przygotowania do otwarcia obiektu oraz co dalej będzie się działo nad rzeką.

16.06.2020

Kraków Bronowice: nowy przystanek już otwarty

14 czerwca na kolejowej mapie Krakowa pojawił się nowy przystanek Kraków Bronowice. Zwiększył dostępność kolei dla mieszkańców stolicy Małopolski i aglomeracji. Pociągi oferują najlepszy czas dojazdu do centrum miasta i na lotnisko. Budowę zrealizowano w ramach zadania „Modernizacja linii kolejowej E-30, na odcinku Zabrze-Katowice-Kraków, etap IIb”.

16.06.2020

Łódź: przeładunek tarczy TBM w Malczycach

Większa maszyna TBM, która wydrąży podziemne tunele kolejowe w Łodzi wymaga specjalistycznego transportu. Ok. 1560-tonowa maszyna o 13,04 m średnicy i 110 m długości to największe tego rodzaju urządzenie, jakie pracowało do tej pory w Polsce.

04.06.2020

Kraków po kolei - odcinek 58

W najnowszym odcinku naszej serii opowiadamy o inwestycjach kolejowych w Skawinie, realizowanych w ramach prac na linii kolejowej nr 94 Kraków Płaszów - Podbory Skawińskie. Z materiału dowiecie się, jak postępują prace na stacji Skawina, przystanku Skawina Zachodnia oraz nowo budowanym przystanku Skawina Jagielnia. Dzięki inwestycjom mieszkańcy Skawiny będą mieli szybkie i wygodne połączenie z...

01.06.2020

Szamotuły – montaż rozjazdów w technologii blokowej

W ramach prac na linii kolejowej Poznań-Szczecin wymieniamy rozjazdy – elementy umożliwiające płynną zmianę toru. W Szamotułach ich montaż został już zakończony. Nowe rozjazdy zapewnią sprawne i bezpieczne podróże między stolicami woj. wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Rozjazdy kolejowe w Szamotułach zostały wymienione przy wykorzystaniu tzw. technologii blokowej. Za pomocą specjalnej...

26.05.2020

Program Kolej Plus

Ruszył nabór wniosków od samorządów do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus. Dzięki realizacji Programu możliwe będzie przywrócenie połączeń kolejowych do miast, które nie mają dostępu do kolei. Program przyczyni się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego. Zwiększy się atrakcyjność i możliwość rozwoju gospodarczego mniejszych regionów.

20.05.2020

Jak powstawał nowy most kolejowy nad Wisłą w Krakowie?

W związku z przebudową krakowskiej linii średnicowej, budujemy trzy mosty kolejowe nad Wisłą. Pierwsza przeprawa jest już gotowa. W materiale zobaczycie, jak powstawała.

18.05.2020

Nowy tor na moście nad Wisłą w Krakowie już gotowy

Kończą się przygotowania do przeniesienia ruchu kolejowego na nowy most nad Wisłą w Krakowie. W materiale zobaczycie, jak idą ostatnie prace.

16.05.2020

Montaż rozjazdów na stacji Lublin Główny

Trwa modernizacja stacji Lublin Główny. Do gotowego od grudnia peronu nr 3 pod koniec marca dołączył kolejny nr 2. Nowa, wyższa konstrukcja ułatwia pasażerom dostęp do pociągów i zapewnia większy komfort obsługi. Na nowym peronie podróżni wsiadają do pociągów na razie z jednej strony (krawędzi). Obecnie trwają prace przy budowie drugiej krawędzi oraz toru. Zaczęliśmy też przebudowę peronu nr 1...

15.05.2020

Wronki – nowoczesny most na Warcie

Trwa modernizacja odcinka linii kolejowej E59 łączącego Poznań ze Szczecinem. Zaawansowane prace prowadzone są m. in. we Wronkach, gdzie budujemy nowoczesny most kolejowy nad Wartą. Po raz pierwszy w Polsce, ze względu na nietypowe, bardzo duże gabaryty przyczółków starego mostu, przy budowie nowej przeprawy zastosowano lekką, stalową konstrukcję. Ilość stali zużytej do budowy obiektu ograniczono...