Tarnów - Muszyna - pociąg przejeżdża przez zmodernizowany przejazd, fot. Elżbieta Klimek
16.09.2021

Z Tarnowa do Muszyny koleją bezpieczniej i sprawniej

Prace między Stróżami a Grybowem na trasie Tarnów - Muszyna wyeliminują ograniczenia prędkości, zwiększą sprawność i bezpieczeństwo podróżowania koleją. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły na poprawę linii ponad 17 mln zł ze środków budżetowych.

Zgodnie z podpisaną we wrześniu umową, wykonawca przygotowuje dokumentację projektową i jeszcze w tym roku rozpoczną się roboty. Prace na dwutorowym szlaku Stróże - Grybów obejmą kompleksową wymianę torów. Przewidziano wzmocnienie podtorza i wykonanie odwodnienia, co pozwoli zlikwidować ograniczenia prędkości. Utrzymane będą sprawne, rozkładowe podróże na południe Polski do miejscowości turystycznych, jak np. do Rytro, Żegiestów, Piwniczna, Muszyna.

Istotnym zakresem prac dla kolei i systemu drogowego jest modernizacja 7 przejazdów kolejowo-drogowych w Stróżach, Białej Wyżnej i w Grybowie. Prace zwiększą poziom bezpieczeństwa podróżujących pociągami oraz użytkowników dróg. Przewidziano dodatkowe zabezpieczenia na 4 skrzyżowaniach kolejowo-drogowych w Białej Wyżnej. Nowa nawierzchnia jezdni na przejazdach ułatwi ruch drogowy. Wykonawcą inwestycji za blisko 17,5 mln zł netto jest Firma Skanska S.A. Zakończenie prac przewidziano w II półroczu 2022 r.

Pociąg – atrakcyjna propozycja podróży w Beskidy

W latach 2018-2021 na poprawę trasy Tarnów - Muszyna PLK przeznaczyły 144 mln zł ze środków budżetowych i własnych spółki. W bieżącym roku za 8 mln zł wymieniono tor między Łowczowem a Tuchowem oraz przeprowadzono remont 7 mostów i 3 przejazdów. Efektem prac są sprawniejsze i wygodniejsze podróże koleją, m. in. w Beskidy do małopolskich atrakcji turystycznych, np. pieszych i rowerowych tras w Dolinie Popradu i uzdrowisk Piwniczna, Muszyna, Krynica. Podróżni korzystają z dostępniejszych nowych peronów w Grybowie, Ptaszkowej i Mszalnicy. Zwiększyło się bezpieczeństwo pasażerów kolei także w ruchu drogowym, dzięki przebudowie i doposażeniu 22 przejazdów.

Projekt: „Prace na linii kolejowej nr 96 na odcinku Tarnów - Muszyna” jest finansowany z budżetu państwa.

Kontakt dla mediów:

Dorota Szalacha
zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 694 480 153

Galeria

Pliki do pobrania

Z Tarnowa do Muszyny koleją bezpieczniej i sprawniej

Pobierz
udostępnij drukuj