Przejazd kolejowo-drogowy w Gałkowie
22.10.2020

Wiadukt kolejowy w Gałkowie – kolejna inwestycja PLK dla zwiększenia bezpieczeństwa

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Gmina Koluszki podpisały z wykonawcą umowę na budowę nowego skrzyżowania bezkolizyjnego w Gałkowie na linii Koluszki – Łódź Widzew i drodze powiatowej nr 2911 łączącej miejscowości Gałków Duży i Gałków Mały. Inwestycja za ponad 23 mln zł usprawni układ komunikacyjny we wschodniej części aglomeracji łódzkiej i zapewni bezpieczeństwo w ruchu drogowym i kolejowym.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę trójstronną z Urzędem Gminy Koluszki oraz wykonawcą budowy skrzyżowania dwupoziomowego w Gałkowie (woj. łódzkie). Efektem inwestycji będzie wzrost bezpieczeństwa podróży koleją i sprawniejszy system komunikacji w regionie.

Wiadukt kolejowy w Gałkowie to jedna z trzech inwestycji realizowanych w województwie łódzkim przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z  projektu budowy bezkolizyjnych skrzyżowań kolejowo-drogowych. Na sieci kolejowej z wykorzystaniem środków unijnych zrealizujemy 27 takich obiektów. Krajowy Program Kolejowy zapewnia zwiększenie komfortu podróży, oraz bezpieczeństwo przewozów kolejowych i transportu drogowego – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Zadaniem wykonawcy będzie budowa wiaduktu kolejowego dla czterech torów linii Łódź Fabryczna – Koluszki oraz Łódź Kaliska – Dębica. Nowy obiekt zastąpi przejazd kolejowo-drogowy, którym przebiega droga między Gałkowem Dużym i Gałkowem Małym. Inwestycja obejmie też budowę układu drogowego. Przewidziano chodniki i ścieżki rowerowe. Wartość inwestycji to ok. 23,6 mln zł, dofinansowanie ze środków unijnych w ramach POIiŚ wyniesie ok. 11,4 mln zł. Planowane zakończenie prac w grudniu 2022 roku.

Bezpieczniej na skrzyżowaniu dróg i torów

Budowa wiaduktu kolejowego w Gałkowie wpisuje się w realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. projekt poprawy bezpieczeństwa. Celem jest zastępowanie przejazdów kolejowo-drogowych skrzyżowaniami bezkolizyjnymi. PLK realizują ten program we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i zarządcami dróg. W województwie łódzkim do projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” zakwalifikowały się jeszcze dwie inicjatywy budowy skrzyżowań bezkolizyjnych. To wiadukt kolejowy w Andrespolu i wiadukt drogowy w Skierniewicach.

W całym kraju w ramach projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” o wartości 312,5 mln zł planowana jest budowa 25 obiektów, w tym 11 wiaduktów kolejowych, 11 wiaduktów drogowych, 2 przejścia dla pieszych pod torami i 1 wiadukt pieszo-rowerowy.

Bezpieczne skrzyżowania zrealizowano już w ramach Krajowego Programu Kolejowego na modernizowanych liniach m.in.: Poznań - Warszawa, Kraków - Rzeszów, Warszawa - Białystok i Warszawa - Lublin. Inwestycje są współfinansowane ze środków budżetowych oraz w ramach projektów unijnych.


Kontakt dla mediów:
Rafał Wilgusiak
zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl 
T: 500 084 377

Galeria

Pliki do pobrania

Wiadukt kolejowy w Gałkowie – kolejna inwestycja PLK ...

Pobierz
udostępnij drukuj