22.05.2015

W przyszłym roku pojedziemy pociągiem na lotnisko w Szymanach

Zaczęło się układanie toru, powstają perony, gotowe już są nasypy. To kolejny etap budowy połączenia kolejowego do terminalu. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za 61 milionów złotych umożliwi przejazd pociągiem z Olsztyna do Szyman w 45 minut. 

Przystanek przy lotnisku w Szymanach zaczyna nabierać kształtu. Wykonawca zakończył już budowę ścianek peronowych, oraz słupów oświetleniowych. Powstaje wiata dla podróżnych.

- Na nowych nasypach będziemy układać podkłady, szyny i wysypywać tłuczeń. Do budowy przystanku i nasypów wykorzystano już 4500 m³ piachu i żwiru. Wylano 140 m³ betonu, do którego przewiezienia potrzebnych było 18 betoniarek. Prace wykonywane są zgodnie z planem – mówi Arkadiusz Kujawski, kierownik kontraktu z Polskich Linii Kolejowych.


61 milionów złotych na inwestycję

W ramach inwestycji Polskie Linie Kolejowe zbudują 1,6 km torowiska oraz nowy peron. Będzie on dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wyposażony w wiatę, oświetlenie i system informacji wizualnej. Inwestycja zakłada także budowę Lokalnego Centrum Sterowania w Szczytnie. Nowy system i urządzenia LCS usprawnią koordynację ruchu kolejowego na odcinku Olsztyn – Szymany. 

Przejazd z Olsztyna do portu lotniczego w Szymanach wyniesie zaledwie 45 minut. Na trasie z Olsztyna do Szczytna pociągi pojadą z prędkością 100 km/h, a ze Szczytna do Szyman 110 km/h. Trasa będzie gotowa jeszcze przed startem pierwszych samolotów.


Pierwszy etap zakończony

Polegał on na położeniu 44 kilometrów nowych torów na odcinku Olsztyn – Szczytno linii 219 oraz na stacji Szczytno na linii 35 (1 km). Wyremontowano 10 kilometrowy odcinek 35-tki ze Szczytna do Szyman. Oprócz tego przebudowano perony i wymieniono nawierzchnię na 37 przejazdach kolejowo–drogowych.


Projekt Rewitalizacja i modernizacja linii kolejowych Olsztyn - Szczytno - Szymany
(odcinek Olsztyn - Szczytno - linia kolejowa nr 219 i odcinek Szymany - Szczytno - linia kolejowa nr 35)
jako kolejowe połączenie modernizowanego lotniska w Szymanach z Olsztynem - etap II",
współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007 - 2013.Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: + 48 694 480 239

Galeria

Pliki do pobrania

W przyszłym roku pojedziemy pociągiem na lotnisko w ...

Pobierz
udostępnij drukuj