Prelekcja w szkole w ramach akcji „Październik miesiącem edukacji”, fot. IZ Skarżysko-Kamienna
01.10.2021

Także w październiku kolejarze przypominają i edukują

Logo Fundusze Europejskie - Infrastruktura i Środowisko, flaga Rzeczpospolita Polska, logo PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Logo Unia Europejska - Fundusz Spójności

Akcja „Październik miesiącem edukacji” to dodatkowe spotkania z dziećmi w wieku szkolnym i więcej informacji na temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Ambasadorzy Bezpieczeństwa i funkcjonariusze SOK podczas organizowanych w szkołach prelekcji przekażą wiedzę i materiały edukacyjne, aby zapobiegać zdarzeniom na torach.

Co roku październik jest dla Ambasadorów Bezpieczeństwa z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. miesiącem przeznaczonym na dodatkowe spotkania edukacyjne z dziećmi i młodzieżą. Podczas organizowanych prelekcji kolejarze przypominają jak poprawnie przechodzić przez przejścia na torach i przejeżdżać przez przejazdy. Młodzi uczestnicy poznają najważniejsze znaki oraz nabywają wiedzę o tym, czego nie wolno robić w pobliżu torów. Jest to nauka poprzez zabawę, dlatego też spotkania urozmaicają filmy edukacyjne, gry, zabawy i konkursy. Dodatkowo dzieciom udostępniane są materiały edukacyjne, gry interaktywne i aplikacje mobilne, dzięki którym także z rodzicami mogą pogłębiać wiedzę z zakresu bezpieczeństwa.

W 2019 roku prelekcje w ramach akcji „Październik miesiącem edukacji” odbyły się w 230 szkołach (w 485 szkołach przez cały rok), z których skorzystało około 60 tysięcy dzieci. W 2020 prelekcje w ramach PME zrealizowane były w 123 szkołach (w 210 szkołach przez cały rok).

Nauczyciele mogą zgłaszać chęć zorganizowania prelekcji w szkole poprzez formularz kontaktowy strony Bezpieczny Przejazd.

Kolejarze przypominają o żółtych naklejkach PLK, które ratują życie. Naklejki umieszczone na przejazdach kolejowo-drogowych mają trzy ważne numery. To Indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa jego położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

W czerwcu 2018 r. dla zwiększenia bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami z informacjami, które mogą uratować życie w niebezpiecznych sytuacjach na torach.

Logo kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd

Kontakt dla mediów:

Karol Jakubowski
zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 668 679 414

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Galeria

Pliki do pobrania

Także w październiku kolejarze przypominają i edukują

Pobierz
udostępnij drukuj