23.01.2015

Szybciej pojadą pociągi w Poznaniu. PLK remontuje most na Warcie

120 km/h – z taką prędkością pojadą pociągi po wyremontowanym moście nad Wartą w Poznaniu Starołęce. Już w listopadzie zakończy się pierwszy etap modernizacji kluczowego obiektu na trasie Poznań - Kluczbork. Pasażerowie będą mogli podróżować szybciej i bezpieczniej.

Remont mostu kolejowego w Poznaniu Starołęce jest częścią dużego projektu modernizacyjnego na trasie Poznań – Kluczbork. Wykonano już rewitalizację ponad 124 km torów, 11 peronów, 48 rozjazdów i 98 przejazdów kolejowo-drogowych.

Prace związane z mostem nad rzeką Wartą to kolejny etap poprawy trasy. W ramach zadania zostanie zamontowana nowa konstrukcja nośna mostu, podwyższone zostaną i poddane renowacji korpusy filarów i przyczółków. Przebudowany będzie także sieć trakcyjna. Polskie Linie Kolejowe zadbają o zachowanie historycznego wyglądu przeprawy – zostaną na moście zabytkowe kratownice. Modernizacja przeprawy zakończy się w listopadzie tego roku i dzięki niej pociągi na trasie Kluczbork – Poznań pojadą z prędkością 120 km/h. Zwiększy się komfort oraz bezpieczeństwo podróży.

Kolejnym etapem inwestycji będzie wyremontowanie drugiej części mostu. Realizacja tego przedsięwzięcia jest przewidziana na 2016 rok. Przebudowa mostu odbywa się w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Wymiana nawierzchni wraz z robotami towarzyszącymi na linii kolejowej nr 272 Kluczbork – Poznań, odcinek Kórnik – Poznań Gł. wraz z przebudową mostu stalowego na rzece Warcie, na stacji Poznań Starołęka.”

Prace rozpoczęły w październiku 2014 r., a zakończą w listopadzie br. Wartość zadania to prawie 17 mln zł netto. Wszystkie prace wykonuje konsorcjum firm ALUSTA S.A. i Vistal Gdynia S.A.

 

 

Kontakt dla mediów:
Zbigniew Wolny
                                                                                                                             Zespół Prasowy
                                                                                                     PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
                                                                                                              
zbigniew.wolny@plk-sa.pl
                                                                                                                        T: +48 61 633 14 49
    
T: +48 600 084 749

Galeria

Pliki do pobrania

Szybciej pojadą pociągi w Poznaniu. PLK remontuje most ...

Pobierz
udostępnij drukuj