12.07.2016

Stacja Libiąż – wygodniej dla podróżnych, sprawniej dla przewozu towarów

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły 33 mln zł na modernizację stacji Libiąż na trasie z Trzebini do Zebrzydowic. Podróżni zyskają wygodny i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych peron. Sprawną obsługę pociągów towarowych m.in. z kopalni zapewni przebudowa torów. 

Modernizacja stacji w Libiążu zapewni wygodniejszą obsługę podróżnych. Wyższy peron i antypoślizgowa nawierzchnia ułatwią wsiadanie do pociągów. Zamontowane zostaną nowe wiaty, ławki, oświetlenie, megafony i tablice informacyjne. Odnowiona zostanie także kładka nad torami i dojście do peronu. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Prace na stacji obejmą obiekty inżynieryjne, 9 km torów stacyjnych, 21 rozjazdów, 2 przejazdy kolejowo-drogowe, sieć trakcyjną, urządzenia sterowania ruchem. 

Zastosowanie specjalnych podkładów i mat antywibracyjnych oraz montaż szyn bezstykowych ograniczy hałas przejeżdżających pociągów. Po odnowionych torach pociągi pasażerskie będą mogły jeździć prawie trzykrotnie szybciej niż obecnie - z prędkością 100 km/h, a towarowe 70 km/h.


Zyska kopalnia i sprawny przewóz towarów 

Zmodernizowana stacja Libiąż usprawni również transport towarów. Łatwiejszy będzie przewóz węgla z kopalni „Janina”. Wykonanie nowego połączenia bocznicy z torami głównymi sprawi, że pociągi jadące od strony Chrzanowa, będą mogły wjeżdżać bezpośrednio na teren kopalni bez potrzeby przejeżdżania przez stację Libiąż. 

Modernizacja nie wpłynie na ruch kolejowy i nie będzie powodowała zakłóceń w ruchu kopalni.


Bezpieczniej na przejazdach kolejowo-drogowych

W ramach prac przebudowane zostaną dwa przejazdy kolejowo-drogowe w Libiążu przy ulicy Kamiennej i ulicy Orzeszkowej. Oba zostaną wyposażone w nowoczesne urządzenia sygnalizacyjne i rogatki. Sprawniejszy przejazd aut zapewni nowa nawierzchnia, a monitoring pozwoli nadzorować bezpieczeństwo na skrzyżowaniu drogi i toru.

Wartość prac to 33 mln zł. Zakończenie planowane w połowie 2017 r. Wykonawcą jest Skanska. PLK umowę podpisały w maju br.Kontakt dla mediów:
Dorota Szalacha
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: + 48 694 480 153

Galeria

Pliki do pobrania

Stacja Libiąż – wygodniej dla podróżnych, sprawniej dla ...

Pobierz
udostępnij drukuj