27.08.2013

Rewitalizacja trasy Toruń – Bydgoszcz na półmetku

Na liczącej ponad 50 kilometrów trasie z Torunia do Bydgoszczy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wykonały ponad połowę zasadniczych prac torowych. Rewitalizacja jednej z najważniejszych linii kolejowych województwa kujawsko – pomorskiego idzie pełną parą. Jeszcze w tym roku pasażerowie odczują pierwsze efekty w postaci skrócenia czasu jazdy. 

Szybkie tempo prac na torach z Torunia do Bydgoszczy to między innymi efekt zastosowania przez wykonawcę najnowocześniejszych maszyn. Od drugiej połowy sierpnia na odcinku między Solcem Kujawskim, a Toruniem pracuje specjalistyczna oczyszczarka, maszyna która jadąc po szynach czyści tłuczeń nawierzchni torowej. To jedna z największych maszyn tego typu w Europie. Waży około 430 ton, a jej długość w zależności od liczby wagonów odbierających przerobiony tłuczeń to nawet 300 metrów. W ciągu dnia maszyna może oczyścić tłuczeń na dystansie 2 – 3 km.  Tłuczeń jest jednym z najważniejszych elementów linii  kolejowej. To od niego między innymi zależy, czy pociągi mogą jeździć z maksymalną prędkością przewidzianą dla wybranego odcinka. O jego jakości decydują ostre krawędzie co powoduje jego wzajemne zakleszczanie się i utrzymywanie odpowiedniego kształtu toru. 

Na rewitalizowanej trasie Toruń – Bydgoszcz w pierwszym etapie prac wyremontowany został 18-kilometrowy odcinek łączący Solec Kujawski i Cierpice, następnie do użytku oddane zostały kolejne fragmenty linii Solec Kujawski – Bydgoszcz Wschód i Toruń Główny – Cierpice oraz 22 rozjazdy. W dalszej kolejności PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeprowadziły prace na odcinku Toruń Główny – Cierpice i Bydgoszcz Wschód – Bydgoszcz Leśna – Bydgoszcz Główna oraz na stacjach Toruń Główny, Cierpice i Solec Kujawski. W ramach robót wymieniono między innymi nawierzchnię torową, odbudowano odwodnienie, wymieniono rozjazdy na stacjach, wyremontowano przejazdy na stacji Toruń w ciągu ul. Dybowskiej. Zakończenie zasadniczych prac torowych w ramach inwestycji na 52 - kilometrowym odcinku nastąpi zgodnie z planem jeszcze w tym roku. W 2014 roku pasażerowie zauważą odczuwalne skrócenie czasu przejazdu pociągiem z Torunia do Bydgoszczy.  

Docelowo czas podróży między tymi dwoma miastami nie przekroczy 43 minut, a pociągi będą mogły rozwijać prędkość do 120 kilometrów na godzinę. Zakończenie wszystkich prac o wartości ponad 183 mln zł zaplanowane zostało na sierpień 2014 roku. 

 

Informacje dla mediów
Maciej Dutkiewicz
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
e-mail: rzecznik@plk-sa.pl
tel. +48 22 47 33 002 

 


Rewitalizacja linii kolejowej Toruń – Bydgoszcz realizowana jest w ramach projektu POIiŚ 7.1 –„Polepszenie jakości usług przewozowych poprzez poprawę stanu technicznego linii kolejowej nr 18 Kutno -Piła na odcinku Toruń -Bydgoszcz”. Dzięki umowie podpisanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. projekt otrzymał unijne dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w wysokości 147 354 791,84 PLN. Całkowita kwota inwestycji wynosi 225 985 848,73 PLN.

Działania realizowane są w ramach projektu: POIiŚ 7.1 – 45 „Polepszenie jakości usług przewozowych poprzez poprawę stanu technicznego linii kolejowej nr 18 Kutno – Piła na odcinku Toruń – Bydgoszcz” Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

Galeria

Pliki do pobrania

2013_299_Torun_-_Bydgoszcz.mp3

Pobierz

2013_299_Torun_-_Bydgoszcz.mp3

Pobierz
udostępnij drukuj